Pracujete na počítači, neustále sledujete displej svého telefonu nebo pracujete v prašném prostředí? Jestliže je minimálně jedno z toho pravda, možná trpíte syndromem suchých očí. Suché oči samozřejmě mohou postihnout i jiné lidi, ohroženi jsou také nositelé kontaktních čoček. V případě, že se se suchýma očima setkáte, nemusíte pádit ihned k lékaři, i když právě oční lékař vám vaši domněnku potvrdí.
Suché oči jsou problém dnešní doby. I když si mnozí tento problém neuvědomujeme, je pravděpodobné, že právě suché oči nás trápí. V současné době postihuje zejména ty z nás, kteří nosí kontaktní čočky, jelikož právě kontaktní čočky rapidně vysušují oko. Ale samozřejmě příčinou suchých očí je i displej telefonu, monitor počítače nebo případně i prašné prostředí, pokud v něm pracujete nebo se v něm pohybujete až příliš často.
Jsou suché oči nebezpečné?
Mnohé jistě napadne otázka, zdali jsou suché oči nebezpečné či nikoli. Ano, bohužel suché oči jsou nebezpečné. Díky tomu, že oči neprodukují dostatečné množství slz, nevytváří se v očích ochranná vrstva, která odolává nejen nečistotám, jež se do oka chtějí dostat, ale také nic nebrání v tom, aby se do oka dostal zánět nebo podobný zdravotní neduh.
Slzy, i když nám přijdou mnohdy zbytečné, jsou pro oči důležité, i slzy mají svou funkci. Jak jsme zmínili, tvoří ochrannou vrstvu kolem očí, zabraňují vniku nečistot a zánětů. Pokud tedy máte suché oči, které se většinou projevují tak, že oči bolí, svědí a padají neustále únavou, zamiřte do lékárny pro umělé slzy.
Co jsou to umělé slzy?
Umělé slzy jsou první pomoc v případě, že u sebe objevíte syndrom suchých očí. Jedná se většinou o kapky do očí, setkáte se ale také se sprejem, ovšem to jen opravdu zřídkakdy. Kapky se kapou do očí vždy, když cítíte suchost. Mají za úkol oko zvlhčit a pomoct mu vytvořit zmiňovanou ochrannou vrstvu, která oko chrání.
Umělé slzy zakoupíte v lékárnách do dvou set korun. Vždy si přečtěte recenze, ať nesáhnete po nekvalitním výrobku, případně si nechejte poradit přímo v lékárně.