Regenerace jater – jak dlouho trvá?  

Regenerace jater – jak dlouho trvá?
Regenerace jater – jak dlouho trvá?

To, že játra jsou nepostradatelným orgánem pro tělo, všichni jistě ví. Pomáhají tělu se zbavit všeho zlého. Jsou totiž hlavním detoxikačním orgánem. Játra jsou však jedinečná ještě z jednoho důvodu-jsou jediným orgánem, který je schopen regenerace. Jak dlouho taková regenerace trvá, kdy je třeba ji podpořit a jak na ni?  

Co znamená regenerace jater a jak dlouho trvá?  

U většiny orgánů, jako je srdce, je poškozená tkáň nahrazena jizvou, jako na kůži. Játra mají velkou funkční rezervu, která jim umožňuje dorůst i z malého laloku a efektivně pracovat pouze s 10 % funkčního parenchymu. Díky přítomnosti kmenových buněk jsou játra schopna nahradit poškozenou tkáň novými buňkami. Takový proces však trvá dlouho a závisí na stupni poškození orgánu. Regenerace jater může trvat od několika týdnů až po několik měsíců. Například pokud může být během tří až čtyř dnů v extrémním případě zabito až 50 až 60 procent jaterních buněk, játra se zcela zregenerují po 30 dnech, pokud nenastanou žádné komplikace. 

Je však třeba zdůraznit, že i přes až magickou regenerační schopnost jater, není tato schopnost neomezená. Pokud dojde k vážnějšímu poškození orgánu nebo jeho nadměrnému zatížení dochází ke zvětšování jater, což má dopad na žaludek a střeva. V takovém případě je nutné podpořit regeneraci jater odstraněním všech nahromaděných toxinů a škodlivých látek.  

Kdy je ten správný čas na regeneraci jater?  

Jelikož samotný orgán není nervový, nezpůsobuje bolest. Proto si v mnoha případech lidé ani neuvědomují, že by svá játra měla podpořit. Proto si zde uvedeme příznaky, které mohou nasvědčovat tomu, že jsou vaše játra zatížená: 

  • nadýmání a zácpa 
  • zvýšený krevní tlak 
  • kolísání hmotnosti  
  • nevolnost 
  • křeče v oblasti lýtek a prstů  
  • zežloutnutí kůže, sliznic a očního bělma  
  • chronická únava a slabost d 

O svá játra a jejich regeneraci by se především měly starat osoby s nezdravým životním stylem, těžkým užíváním drog, obezitou či pravidelnou konzumací alkoholu.  

Jak podpořit regeneraci jater?  

V první řadě je třeba zcela eliminovat faktory, které játra zatěžují a vedou k jejich poškození. Obvykle jde o alkohol, tučná jídla, léky či doplňky stravy.  

Z vašeho jídelníčku byste měli vyloučit silnou kávu, čaj a sladkosti, a naopak byste měli dbát na vyváženou stravu zahrnující lehce stravitelné pokrmy s omezeným množstvím tuku. Základem takového jídelníčku je zelenina a ovoce v co nejméně zpracované podobě.  

Dále do jídelníčku zařaďte dostatečné množství bílkovin, zejména živočišného původu: kefír, mléko, jogurt a další. 

Na co také nesmíte zapomínat je pohyb, který pomáhá eliminovat steatózu.