Po hladině Novomlýnských nádrží 

Po hladině Novomlýnských nádrží
Po hladině Novomlýnských nádrží

Novomlýnské nádrže jsou stále velmi diskutovaným vodním dílem, ale je dost věcí, které jim upřít nelze. Mají svůj význam vodohospodářský, velmi hojně se využívají pro lov ryb, a zvláště v létě na jejich břehy přijíždí stále více turistů. 

Možností je spousta 

Chytat tu mohou bronz, poznávat krásu krajiny pod Pálavskými vrchy, ale třeba se i jen tak projet i po hladině vodní. Plavební sezóna začíná na konci dubna, kdy o víkendech vyráží na plavby po Mušovské a Novomlýnské nádržie lodě hned dvou plavebních společností – Plavby Pálava a Lodní doprava Břeclav. Můžete si třeba jen tak „poskočit“ z autokempu Merkur do nedalekých Pasohlávek, v podvečerním čase zajet do trochu vzdálenějšího Brodu nad Dyjí, či si pro změnu užít okružní plavbu po Mušovské nádrži z jachetního klubu Pavlov přes Šakvice, Strachotín a autokemp v Dolních Věstonicích. 

Lodní park se sestává z lodí s kapacitou do 45 osob, přičemž všechny pochází od našich západních sousedů – z Německa. Žádné mladice to nejsou. Zatímco Věstonická Venuše uvádí jako datum výroby rok 1963, další dvě plavidla Pálava a Děvín pochází dokonce z roku 1953. Prvně jmenovaná se po službě na přívozu Pirně vydala do Čech, aby se po tříleté pražské anabázi a důkladné rekonstrukci vydala v roce 2002 brázdit vody moravského „moře“. Její kolegyně to vzaly přímější cestou. Po dlouhých letech služby v hamburském přístavu si dopřály důkladnou rekonstrukci, po níž zahájily v novém století svou další éru na úpatí Pálavských vrchů.         

Lodní výlet může být nevšedním zážitkem 

Lodní výlet po hladině novomlýnských nádrží rozhodně nemusí být jen pouhý přesun z bodu A do bodu B. Taková podvečerní plavba s ochutnávkou vína z produkce místních vinařů Vám poskytne možnost vnímat v omamující atmosféře zapadajícího slunka malebnost zdejšího kraje, doslova ochutnat rozmanitost kraje Pálavských vrchů z lodní paluby.