GoreTex: materiál zajišťující voděodolnost. Největší chyby při péči o něj

GoreTex: materiál zajišťující voděodolnost. Největší chyby při péči o něj
GoreTex: materiál zajišťující voděodolnost. Největší chyby při péči o něj

GoreTex je materiál, který zajišťuje voděodolnost nejrůznějším prvkům našeho oblečení. Obvykle se jedná o speciální druhy moto oblečení, jako jsou například motorkářské rukavice, moto kombinéza, outdoorové oblečení apod. GoreTex zajišťuje dostatečnou prodyšnost, avšak nabízí voděodolnost, což je vlastnost, která se při pobytu v přírodě nebo jízdě na motorce opravdu cení. Péče o něj má ale svá specifika. Důležité je například vědět, jak voděodolnou vrstvu GoreTex správně aktivovat.

Pokyny výrobce

Péče o oblečení, které je ošetřenou touto speciální nepromokavou vrstvou není nijak náročná. Stačí dodržovat pokyny od výrobce. Před samotným praním je vždy dobré zapnout všechny zipy (nezapomeňte na skryté kapsy). Praní v pračce je možné při teplotách do 40 °C (zkontrolujte na štítku svého kusu oblečení). Použít můžete i malé množství tekutého pracího prostředku. Měl by být velmi jemný a v opravdu malém množství.

Stop aviváži

Pro praní používejte krátký prací cyklus a minimalizujte odstřeďování. Nepoužívejte aviváž, odstraňovač skvrn ani bělidlo. Taktéž se vyvarujte praní s ostatním oblečením, které je silně znečištěné. Sušit můžete volně (pověšená na ramínku) nebo při nízkých teplotách také v sušičce. Jakmile je oděv suchý, je třeba jej sušit ještě dalších 15 až 20 minut v sušičce, díky čemuž dojde k aktivaci vodoodpudivé úpravy.

Aktivace voděodpudivosti

Pokud nemáte sušičku, můžete si voděodolnost zajistit tak, že oděv vyžehlíte při nejnižší možné teplotě. Žehlete přes ručník nebo hadřík a nepoužívejte páru. Pokud máte pocit, že váš oděv už neodpuzuje vodu tak, jak by měl, ale je čistý, můžete přistoupit pouze k jeho žehlení. Tímto vždy aktivujete jeho voděodolnost. Po čase bude třeba použít speciální vodoodpudivý prostředek, který můžete vybrat dle vlastního výběru. Ideální je jeho aplikace láhví s rozprašovačem.