Co dělat v případě, že máte podezření na zánět spojivek?

zánět spojivek
zánět spojivek

I když si myslíme, že rýma a kašel je to jediné, co nás může sužovat, pleteme se. Existují mnohem horší nemoci, které nás trápí mnohem delší dobu než jen pouhý týden. Jednou takovou zákeřnou nemocí je právě zánět spojivek, který vzniká z mnohých důvodů. Ve většině případů si zánětu zprvu ani nevšimneme, popraskané žilky v oku pro nás nejsou dostatečným alarmem. Na zánět spojivek nás však upozorní až vytékající hnis, který způsobí, že máme ráno bolestivě zalepené oči. Jestliže jsou oči posléze červené, je to zánět jako trám.

Hnis, bolest, červené zbarvení – to jsou hlavní příznaky zánětu spojivek. Zánět spojivek si mnohdy diagnostikuje každý, ale málokdo ví, jak v případě, že se vyskytne zánět spojivek, pokračovat dál.

Musím se objednat u oční nebo stačí, když zahájím domácí léčbu?

Internet je chytřejší než doktor – takto bohužel myslí drtivá většina z nás. I v případě zánětu spojivek raději zkoušíme “osvědčené” babské rady, jak zánět co nejdříve vyléčit i bez použití antibiotik. Bohužel většinou si babskými tipy a radami vše jen zhoršíme.

Nejčastěji si přikládáme na oči tamponky nasáknuté studeným mlékem, jiní si vyplachují oči borovou vodou, jiní zkouší výplach světlíkem lékařským. I když se jedná o věci, které fungují při méně rozvinutém zánětu v začátcích, mohou být právě tyto kroky důvodem rozvinutí nemoci. Raději tedy v případě podezření na zánět spojivek okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.

Když se diagnostikuje zánět spojivek

V případě, že se opravdu potvrdí vaše diagnostika a zjistíte, že trpíte zánětem spojivek, musíte vyhodit nejen čočky, které jste nosily, ale také pouzdro na čočky, které jste používali. Zánět spojivek je nebezpečný v tom, že se snadno přenese například jen tím, když si lehnete na nakažený polštář.

Při zánětu spojivek jsou nejčastěji předepsána antibiotika v podobě kapek a mastičky, po dobu léčby je zakázáno nosit kontaktní čočky, povoleny jsou jen brýle. Oči se musí obecně velice šetřit.