Chytrá náplast změří tlak i hladinu cukru v krvi

Chytrá náplast změří tlak i hladinu cukru v krvi
Chytrá náplast změří tlak i hladinu cukru v krvi

Měření tlaku nebo hladiny cukru v krvi by se mohlo významně zjednodušit. Byla vyvinuta speciální náplast, která dokáže změřit i hladinu kofeinu nebo alkoholu.  

Monitoring tlaku i srdečního tepu 

Chytrá náplast je dílem inženýrů z kalifornské univerzity v San Diegu. Těm se podařilo vyvinout náplast, která dokáže změřit množství alkoholu, laktátu, kofeinu i glukózy v krvi. Chytrá náplast tak dokáže změnit každodenní měření u některých osob, které významně zasahuje do osobního života mnoha osob.  

Několik biochemických hladin najednou 

Tato náplast je vůbec prvním zařízením, které je schopné sledovat hned několik biochemických hladin v našem těle. Bude tak možné ji využít nejen pro pacienty s konkrétní diagnózou, ale také pro širokou veřejnost. Lu Yin je jeden z autorů projektu. Pro technologický zpravodajský web Tech Xplore tento student nanoinženýrství uvedl: „Tento nový typ nositelné elektroniky se může stát užitečným pro širokou veřejnost. Lidé takto mohou mít přehled o svém zdravotním stavu.“ 

Pomůže předcházet sepsi 

Náplast by se mohla i v době respiračních nemocí stát užitečným nástrojem pro monitoring pacientů. Nemuseli by tak často navštěvovat kliniku, kde by jim monitoring provedli. Náplast ale dokáže ještě jednu zásadní věc. Jedná se o odhalení život ohrožující sepse. Ta se vyznačuje poklesem krevního tlaku a zvýšením hladiny laktátu. I tento údaj náplast dokáže monitorovat.  

Neinvazivní metoda 

Jedná se o metodu, která je v podobě náplasti pro pacienty zcela bezbolestná. Mohla by posloužit například v nemocničním prostředí, kde se mnoho pacientů musí nepřetržitě monitorovat. Zde se jejich vitální funkce stávají předmětem neustálé analýzy. Již nebude nutno zavádět katetry do žil pacientů, jelikož vše zastane chytrá náplast. Nebude tak nutno zasahovat do pohodlí pacienta.  

Čidlo měřicí krevní tlak funguje na principu ultrazvuku. Chemické senzory se starají o měření kofeinu, glukózy a laktátu přímo v tkáňovém moku.