Za zámky a hrady do Evropy. Které patří k nejkrásnějším?

Za zámky a hrady do Evropy. Které patří k nejkrásnějším?
Za zámky a hrady do Evropy. Které patří k nejkrásnějším?

Stát se alespoň na chvíli součástí nějaké krásné pohádky – to je sen nejednoho člověka. A tento sen se může naplnit, zejména pokud zamíříte za evropskými památkami těchto rozměrů. Evropa nabízí mnoho krásných hradů a zámků, vybrali jsme z nich ty nejkrásnější, na které budete ještě dlouhé roky vzpomínat.  

Rumunský hrad Peleš 

I když je nejvíce opěvovaným německý zámek Neuschwanstein, kterým se měl údajně inspirovat Disneyland, my zamíříme do Rumunska, konkrétně na hrad Peleš, který také patří k nejkrásnějším hradům v Evropě. Najdete ho v městečku Sinaia a jeho součástí je bezmála 200 pokojů. Veřejnost však uvidí pouze 35, které ovšem i tak stojí za to.  

Hrad Peleš je opravdu honosnou, velkou a masivní stavbou. Člověka možná až děsí představa, že by v rámci prohlídky nahlédl do všech jejích koutů. Ve skutečnosti se však prohlídky situují pouze do přízemí a prvního patra.  

Španělský hrad Coca 

Pokud zůstaneme u hradů, musíme zmínit ještě španělskou nádheru v podobě hradu Coca. Španělsky se hrad jmenuje celým jménem Castillo de Coca a mluvíme o velmi excelentní stavbě, která byla vybudována v gotickém slohu.  

Tuto nádhernou stavbu najdete ve stejnojmenném městě a v rámci prohlídky se dostanete opravdu do mnoha krásných koutů. A to včetně interiérů a zdejšího muzea, kde vám průvodci řeknou i mnoho zajímavostí o tamějším kraji.  

Francouzský zámek Versailles 

Abychom však nezůstávali pouze u hradních komplexů, zmiňme si také krásný zámek nacházející se ve Versailles. Tento stejnojmenný a vysoce luxusní zámek nechal postavit Ludvík XII. původně jako lovecký objekt, ovšem poté byl na zámek s velkou pompou povýšen.  

Pokud se sem vydáte, budete až překvapeni tím, s jakým (možná až) nerozmyslem byl zámek postaven. Jenom na jeho údržbu se muselo vynaložit obrovské množství financí, jež se rapidně protkaly do francouzského státního rozpočtu.