Bylinky a koření ulevující od bolesti zubů. Po čem ideálně sáhnout?

Bylinky a koření ulevující od bolesti zubů. Po čem ideálně sáhnout?
Bylinky a koření ulevující od bolesti zubů. Po čem ideálně sáhnout?

Bolestí zubů umí člověka pořádně potrápit, o tom není pochyb ani sporu. Zatímco někdo pádí automaticky k lékaři, jiný se nejdříve snaží zvládnout bolest doma svépomocí. Samozřejmě si bolavé zuby automaticky nevytahuje, ale snaží se ulevit si od bolesti jinak – s pomocí bylinek a koření. Možná jste o tom, že bylinky a koření ulevují od bolesti chrupu, doposud nevěděli. Proto si pojďme prozradit několik z nich, po kterých v případě bolesti sáhnout.  

Šalvěj má antibakteriální účinky 

Jednou z bolesti ulevujících bylinek je šalvěj, která se pyšní antibakteriálními, antiseptickými a mimo jiné také protizánětlivými účinky. Její hlavní vlastností je likvidovat bakterie a omezit mikroorganismy, které se hromadí v dutině ústní a které posléze mohou vést až ke vzniku bolestivého zubního kazu či dalších problémů.  

V minulosti se šalvěj užívala i při trhání zubů. Stačilo, abychom žvýkaly čerstvé listy šalvěje. To mimo jiné vedlo k odstranění zápachu z úst. 

Tymián je lokálním anestetikem 

Pokud vás trápí bolesti zubů, vyplatí se sáhnout také po tymiánu. Ten se taktéž pyšní antiseptickými vlastnostmi a taktéž se doporučuje ho žvýkat. Mezi lidovými léčiteli je tymián označován za lokální anestetikum.  

Měsíček uklidňuje 

Mezi bylinkami, které ulevují od bolesti zubů, bychom našli také měsíček, který má antibakteriální účinky a který také působí protizánětlivě. Jeho hlavní vlastností je však to, že umí uklidnit. Dříve se využíval hlavně při zánětech dásní, nejen při bolestech zubů.  

Užívat ho lze nejen v podobě čaje, ale například v podobě měsíčkového nálevu, který se připravuje podobně jako čaj.  Také vám k tomu stačí jen vroucí voda a čerstvé nebo sušené květy. 

Dobromysl ukončuje náš seznam 

Podobně jako zmiňované bylinky působí i dobromysl, který pro svůj vysoký obsah thymolu pomáhá při bolestech zubů. Stačí ho žvýkat nebo v podobě éterického oleje vetřít do dásní bolavého zoubku. Opět mluvíme o antiseptickém prostředku.