Jak mírnit bolest při menstruaci

Jak mírnit bolest při menstruaci
Jak mírnit bolest při menstruaci

Menstruace je přirozenou součástí života každé dospělé ženy, bohužel její průběh může být někdy nepříjemný a bolestivý. Nejčastěji v prvních dnech cyklu mohou ženy pociťovat intenzivní bolesti a křeče, které je omezují v běžných činnostech. Naštěstí ale existují techniky, jak tyto projevy mírnit. 

Proč menstruace bolí 

Menstruační bolesti způsobují kontrakce dělohy, která se jejich pomocí zbavuje děložní výstelky. Tyto bolesti mohou být tupé a mírné, ale i vystřelující a intenzivní. Míra i druh obtíží se přitom v průběhu života obvykle mění – vlivem hormonálních změn, ale změn životního stylu. 

Režimová opatření při menstruačních bolestech 

Menstruace představuje pro tělo jistou zátěž v rámci očistného procesu, proto pokud je to možné, nesnažte se v době menstruace tělo přetěžovat a tvářit se, že jste zcela ve formě. Pokud vaše tělo potřebuje klid a odpočinek, dopřejte mu ho – zejména v prvních dnech. Vhodný je odpočinek vleže a aplikace ohřívací lahve na břicho. Teplo totiž intenzivně pomáhá od bolesti.  

Jak se zbavit bolestí pomocí bylinek 

Chcete-li vsadit na sílu bylinek, skvělým pomocníkem při tlumení menstruačních obtíží je heřmánek. Heřmánek celkově zklidňuje, mírní křeče, uvolňuje dělohu a působí i jako mírné sedativum, takže napomáhá lepšímu zvládání bolesti. Vhodný je ale také ibišek, jasmín, kotryhel, lékořice, listy maliníku či řebříček. 

Léky proti bolesti 

Pokud máte menstruaci pravidelně bolestivou, pak máte možná již odzkoušeno, že v prvních dnech výše uvedené šetrné rady nezabírají. Nestyďte se proto sáhnout po volně dostupných lécích na tišení bolesti. Účinné jsou zejména ty ze skupiny protizánětlivých, jako je aspirin či ibuprofen.  

Správnou prevencí jsou endorfiny a strava 

Mírnit menstruační bolesti můžete ale také mimo období menstruace, preventivními opatřeními, pomocí kterých postupně docílíte toho, že vaše obtíže ustoupí do pozadí. Jedním z klíčů je dostatek endorfinů – které můžete získat během sportu, ale třeba i pravidelnými orgasmy. Druhým klíčem je pak zdravá strava bez přemíry cukrů a životospráva bez kouření, alkoholu i kávy.