Kvasinková infekce. Co to je a jak s ní bojovat?

Kvasinková infekce. Co to je a jak s ní bojovat?
Kvasinková infekce. Co to je a jak s ní bojovat?

Kvasinková infekce je nepříjemný zdravotní problém, ke kterému dojde ve chvíli, kdy se jinak neškodné kvasinky v těle přemnoží a vznikne infekce. Probíhat může téměř nepozorovaně, ale i v doprovodu nepříjemného svědění, pálení i bolesti. Důležité je proto kvasinky nepodceňovat a problémy řešit co nejdříve.  

Kde vzniká kvasinková infekce a jak ji poznat 

Kvasinková infekce vzniká na povrchu kůže a sliznic, velmi často v oblasti (zejména ženských) genitálií. Typickými projevy je svědění, pocit pálení, zarudnutí a otok. Doprovodným jevem je pak i nepříjemný pocit při pohlavním styku, suchost a podráždění spolu s hrudkovitým výtokem. Kromě intimních partií se může kvasinková infekce vyskytnout také za ušima, v koutcích úst, na nehtech, v podpaží či pod prsy. 

Proč vzniká kvasinková infekce 

Kvasinková infekce vzniká v důsledku přemnožení kvasinek při narušení rovnováhy mezi bakteriemi a kvasinkami, které se jinak v těle přirozeně vyskytují. K tomu může dojít například při narušení pH pokožky, vlhkosti či hormonálních změnách. K vaginální kvasinkové infekci může dojít například v důsledku přehnané hygieny, používání nevhodné intimní kosmetiky či nevhodného prádla, oslabení imunity, nošení mokrých plavek, v těhotenství či v důsledku používání hormonální antikoncepce. 

Jak léčit kvasinkovou infekci 

Pro léčbu kvasinkové infekce v lékárně snadno seženete účinné krémy, gely, vaginální tablety, čípky či výplachy. Babské rady doporučují aplikaci bílého jogurtu na postižené místo, nálevy z řapíku, heřmánku, maliníku či jablečného octa nebo obecně konzumaci česneku, který působí protizánětlivě. Nic nezkazíte ani konzumací jogurtu, který obsahuje živé bakteriální kultury obnovující rovnováhu. 

Vhodnými doplňkovými opatřeními pro vaginální kvasinkovou infekci je pak používání bavlněného prádla, konzumace probiotik, volba vhodné speciální kosmetiky pro intimní hygienu (nebo používání jen čisté vody), eliminace stresu či omezení příjmu cukru.