V Istanbulu se staví obří letiště. Kolik zde odbaví cestujících?

Istanbul staví letiště
Istanbul staví letiště

Pokud jedete na dovolenou, nejčastěji se přepravujete letadlem. Vždyť je to nejpohodlnější a taky nejrychlejší dopravní prostředek na daleké vzdálenosti. V současné době navíc neustále vzniká mnoho nových aerolinek a mnoho nových letišť, z nichž se budete moct dopravovat na opačnou stranu zeměkoule. Například jedno takové letiště se staví v Istanbulu. Nebude se však jednat o letiště, které dobře známe. Bude to letiště, díky kterému se nám zastaví dech v plicích. Bude totiž doslova gigantické!

Sice je vše teprve v procesu, ale už nyní se ví, že letiště v Istanbulu, které se nyní v Turecku staví, bude doslova gigantické. Dočkáme se ho za deset let, ale za deset let nebude mít konkurenci. Odbavit by mělo až 200 milionů cestujících ročně, což je v porovnání s pražským letištěm zhruba dvanáctkrát víc. A abychom gigantické letiště porovnali i se současným světovým rekordmanem, istanbulské letiště bude dvakrát větší než to v americké Atlantě, které je nyní největší.

Není to krok vedle?

Člověk by si řekl, že Istanbul investoval do špatné věci. Vždyť Istanbulu se lidé začali vyhýbat od doby, kdy se zde v roce 2016 konal teroristický útok, a to právě na letišti. Jenže tamní vláda si myslí opak. Možná se jen zatoužila dostat do knihy rekordů, možná chtěla trumfnout současné největší letiště, možná chtěla postavit bezpečnější letiště – kdo ví. Je však jasné, že letiště bude skutečně největší a že odbaví 200 milionů cestujících.

Teroristických útoků se už Turecko nebojí

Turecko se podle dostupných informací pomalu zotavuje ze všech teroristických útoků, které na území Turecka vznikly v nedávné době. Taky se nechává slyšet, že se teroristických útoků už nebojí. O novém letišti se domnívá, že přiláká mnoho nových turistů.

I když celé letiště má být hotové za deset let, první terminál se otevře už letos, a to koncem října na Den republiky, kdy se připomíná založení samostatného Turecka.