I vám letos způsobil přechod na letní čas zdravotní potíže?

Přechod na letní čas
Přechod na letní čas

I letos byl přechod na letní čas pro mnohé z nás dost hektický. Mnozí lidé ani nezaregistrují, že se posunul čas o hodinu dopředu, tudíž jsme začali spát o hodinu méně, než během posledního půl roku. Mnozí však tento posun registrují, a to intenzivně. Na základě posunu času k nim mohou přijít mnohé zdravotní potíže. Jaké? O všech vás budeme informovat.

Jak jsme zmínili, k někomu se žádná zdravotní potíž nedostaví, jiný změnu času zaznamenává intenzivně. Jak jste to letos měli vy? Zaznamenali jste zhoršené vidění nebo vám bylo úzko u srdce? Za všechno může změna chronobiologických rytmů.

Zvyšuje se výskyt srdečních záchvatů a mrtvice

Je vědecky potvrzeno, že v období letního času se vyskytuje více srdečních záchvatů či mrtvic. Vše započne dnem, kdy se čas posune o hodinu dopředu. Najednou se v ten moment zvýší výskyt srdečních záchvatů až o pětadvacet procent, riziko mrtvice se zvýší o dvě procenta.

Možná vám to přijde nesmyslné a nereálné, ale je to skutečně tak. Může za to zhoršení kvality spánku a taky nedostatečný spánek, což v nás vyvolává stres. Mezi nejrizikovějšími dny je pondělí, protože musíme po víkendu, kdy jsme se mohli dospat, vstát brzy a naplno fungovat.

Co je však pozitivní, tak je to, že zvýšení výskyt infarktů a mrtvice není celoroční, ale jenom v období letního času. Až se ručička opět posune o hodinu zpět, počet infarktů začne klesat.

Změna času neprospívá těhotným ženám

Opět je vědecky prokázáno a podloženo, že změna času neprospívá těhotným ženám. V tomto období dochází k více potratům. Podle odborníků změna času působí negativně jenom na těhotné ženy, které podstoupily umělé oplodnění. Právě u nich vzniká velké riziko, že v tomto období potratí. Podle odborníků není stoprocentně jisté, co konkrétně potraty způsobuje, ale podle všeho za to může opět ta ubraná hodina spánku. Díky ní totiž může dojít k narušení ženského vnitřního biorytmu.