Únava a na co poukazuje

Únava a na co poukazuje
Únava a na co poukazuje

I když jste se dobře vyspali, pociťujete únavu? Patříte k lidem, kteří se cítí unavení takřka neustále, neustále by jen pospávali a jejich energie je na bodě mrazu? Nesvádějte do na podzimní pochmurné počasí, které samozřejmě může být taky důvodem, proč jste takto unavení. Důvodem neutichající únavy však může být například to, že jste nemocní. Únava je totiž základním symptomem nejedné nemoci. Potýkat se tak můžete třeba s onemocněním štítné žlázy nebo se zcela jiným, závažnějším onemocněním.  

Únavu bychom neměli podceňovat. Řada lidí si myslí, že je to jen normální jev, ale opravdu tomu tak není. Únava může být symptomem, na který se bohužel často zapomíná nebo který se opomíjí. Je to však prvotní signál ukazující na určitou nemoc.  

Anémie 

Důvodem neutichající únavy může být třeba nemoc zvaná anémie, při které člověk trpí nedostatkem červených krvinek v těle, což má za následek nedostatečné okysličování některých částí těla. Jelikož části těla nejsou okysličovány, nevydávají žádnou energii, což ostatně způsobuje únavu.  

Celiakie 

Únava však může poukazovat i na celiakii. Jedná se bohužel o celoživotní nemoc, se kterou se však člověk poměrně hravě naučí žít. Jedná se o nemoc, při které nemůžete jíst lepek. Jedná se takzvaně o nesnášenlivost lepku, tudíž se mu po zbytek svého života musíte vyhýbat, jinak se u vás rozvine zánět sliznice střeva. Naštěstí dnes je možné objednat a koupit si mnoho věcí bez lepku, a tak život s touto nemocí není skutečně nic hrozného.  

Spánková apnoe 

Důvodem neustálé únavy může být i spánková apnoe, což je bohužel velice závažná porucha spánku, při které dokonce člověk přestává dýchat při spaní. K tomuto může docházet i stokrát za noc, i v noci tak vynaložíte opravdu velké množství energie, a tak se probouzíte velice unavení.