Po stopách kostelů a kaplí 

Po stopách kostelů a kaplí
Po stopách kostelů a kaplí

Je před vámi volný víkend a říkáte si, jaká místa navštívit? Nabízí se kostely a kaple, které vás mohou udivovat, aniž byste byli nábožensky založení. Kostely a kaple jsou totiž architektonickými skvosty čili i když nepatří mezi věřící, mohou vás opravdu fascinovat. Pokud máte své okolí oběhnuté, přinášíme výčet dalších skvělých kostelů a kaplí, jež čekají jenom na vaši návštěvu.  

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou podle Santiniho projektu 

Zatímco některé kostely a kaple či hřbitovy vám nepřijdou nijak zajímavé, jiné mají, co nabídnout a rozhodně stojí za fotku. Za takovou panoramatickou fotku z vrchu pomocí dronu stojí rozhodně dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou. Jen málokdo ví, že byl vybudovaný podle Santiniho projektu a čím je specifický, tak trojicí kaplí propojených zdí. Ty měly odkazovat na Svatou Trojici.  

Abychom však byli úplně přesní, aktuálně se hřbitov pyšní rovnou čtyřmi takovými kaplemi. Ta poslední byla dostavěna posléze, a to z důvodu rozšíření hřbitova. Opět však platí, že je však propojeno zdí.  

Kunštátská kaple v Orlických horách pro dřevařské dělníky 

Zajímavou historii má Kunštátská kaple v Orlických horách, která dříve sloužila výhradně dřevařským dělníkům, kteří ve zdejším okolí těžili dřevo. To poté sloužilo k vyztužení zdejších kutnohorských stříbrných dolů.  

Kaple má v současné době kruhový půdorys a šindelovou střechu, čímž hezky zapadá do zdejšího okolí a také odpovídala profesi lidí, kteří sem měli před lety povolen přístup a pro které ostatně byla tato kaple zřízena. 

Barokní schodiště Homole přímo pod kostelem Panny Marie Bolestné 

Nejen samotný kostel Panny Marie Bolestné, ale také schodiště, které k ní vede vás zaujme v případě, že se vydáte na obhlídku Královéhradeckého kraje. I když to možná k samotnému kostelu příliš nezapadá, přesto je to jeho nedílná součást, za kterou stojí hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte. Ta schodiště nechala vybudovat okolo roku 1692 čili zde stojí už pěkně dlouhou dobu.