Co jste možná nevěděli o vlasech

Co jste možná nevěděli o vlasech
Co jste možná nevěděli o vlasech

Vlasy jsou naší chloubou. A člověk o nich ostatně nikdy jinak nepřemýšlel. Zatímco někteří je berou jako samozřejmost, zejména onkologičtí pacienti po nich doslova prahnou a těší se, až jim zase začnou růst. Jak jsme však zmínili, většina lidí je bere jako samozřejmost a zkrátka k nim i tak přistupuje. Pojďme si však o vlasech prozradit pár zajímavostí, o nichž určitě nevíte. Přece jen jsou vlasy stejnou součástí našeho těla jako oči nebo nohy, ani je nesmíme brát jako samozřejmost.  

Zajímavosti o vlasech 

  • Věděli jste, že denně může člověku vypadnout až 150 vlasů? Názory ohledně vypadávání vlasů se poměrně liší, ale uvádí se, že člověku během dne může vypadnout až 150 vlasů. Důvodem toho je stres, také životní styl člověka nebo samozřejmě hormony.  
  • Věděli jste, že vlasy souvisí s ledvinami a játry? Už proto je nemůžeme brát jako samozřejmost. Pokud začnou vypadávat ve velkém množství, je to symptom nějakého problému se zmiňovanými ledvinami či játry.  
  • Věděli jste, že vůbec nejvzácnější barvou vlasů je barva zrzavá? Nejobvyklejší barva je tmavě hnědá nebo černá, která se vyskytuje u zhruba osmdesáti procent obyvatelstva, na druhém místě jsou blonďatí jedinci a poté zrzci a zrzky.  
  • Věděli jste, že v minulosti byl dražen i vlas Elvise Presleyho, krále rocknrollu? Jeho pramen vlasů se vydražil za patnáct tisíc dolarů.  
  • Věděli jste, že vlasy jsou opravdu velmi silné? Jedno vlasové vlákno dokáže udržet závaží o hmotnosti 100 gramů. A to je opravdu hodně, pokud vezmeme v potaz to, že vlasové vlákno má průměr jednu desetinu milimetrů.  
  • Věděli jste, že každý člověk má jiné množství vlasů? Množství vlasů souvisí vždy s jejich barvou. Nejvíce vlasů mají zpravidla majitelé blond vlasů, zrzaví mají paradoxně nejméně vlasů.  
  • Věděli jste, že vlasům nejvíce prospívají vajíčka a červené maso? Právě tyto potraviny obsahují velké množství vitaminů, jež vlasy potřebují ke svému pevnému růstu.