Co vše si sebou zabalit na vandr

Co vše si sebou zabalit na vandr
Co vše si sebou zabalit na vandr

Rozhodli jste se strávit dovolenou na nohou čili plánujete takzvaný ,,vandr”? Je zapotřebí s sebou vzít několik věcí. Samozřejmě, vše se odvíjí od toho, na jak dlouho se chystáte vyrazit. Článek proto obsahuje pouze nezbytné potřeby, které se vám budou hodit jak na dvoudenní výlet, tak na několikatýdenní vandr. Rozhodně si sebou neberte věci, bez kterých se zvládnete obejít, jako jsou například polštáře a kosmetika. Tyto potřeby vám zaberou zbytečně moc místa v batohu a zároveň ponesete větší váhu na svých bedrech. 

Bez KPZ nejezděte 

Na prvním místě byste si měli zabalit KPZ, čili krabičku poslední záchrany. Stejně tak je důležitá i celta, nebo stan a spacák. Rozhodnutí mezi stanem a celtou je na vás, záleží, zda preferujete dobrodružné a romantické spaní s výhledem na noční oblohu, nebo pohodlí a soukromí ve stanu. 

Není od věci si sebou vzít vařič, těch existuje hned několik typů: 

  • Snadná manipulace, skladnost, rychlá příprava jídla, Závislost na dostupnosti kartuší, spojení hořáku a kartuše není sjednocené. 
  • Výkonný i za nepříznivého počasí, smí se přepravovat letadlem, palivo je snadno dostupné, horší manipulace a regulace plamene. 
  • univerzální vařič, který je schopný přijmout více druhů paliva. 
  • Líh může být tekutý, nebo pevný, jde o nejmenší a nejlehčí vařič, nedá se na něm ohřívat velké množství jídla. 

S vařiči jde ruku v ruce i strava, kterou byste si měli sami vařit. Je dobré volit rychle hotové pokrmy, například kuskus nebo polévky z pytlíku. Na kratší výlety si můžete vzít i konzervy, ale ty vám zaberou více místa.   

Nůž je nepostradatelný parťák 

Sebou si nezapomeňte přibalit i nůž a několikametrový kus provazu, nebo lana. Nikdy nevíte, jestli budete potřebovat cokoliv nakrájet, uřezat, nebo ostrouhat. Také se vám bude hodit baterka, ve které by měli být nové baterie, aby se vám v nejhorším okamžiku nevybila. 

Pokud chcete přenést azimut z mapy do terénu, již jej musíte mít změřený na mapě. Nyní neotáčejte stupnicí, vezměte buzolu do předpažených rukou a zvedněte ji do výše očí, následně s ní otáčejte. Polohu střelky vůči ryskám kontrolujte v zrcátku. Otáčejte ji tak dlouho, dokud střelka nemíří k severu. Nakonec si určený směr prohlédněte v terénu.