Kam na výlet v blízkosti Prahy? Nabízí se hora Blaník

Kam na výlet v blízkosti Prahy? Nabízí se hora Blaník
Kam na výlet v blízkosti Prahy? Nabízí se hora Blaník

Hora opředená mnoha tajemstvími a pověstmi, láká mnohé poutníky k výstupu. V jejím nitru má dle pověsti čekat české vojsko, které vyrazí, až bude národu nejhůře. Pojďte s námi vystoupit na její vrchol. 

Pěkný výlet nedaleko Prahy 

Blaník se nachází nedaleko města Vlašim asi hodinu jízdy od Prahy. Výstup na vrchol je možný nejčastěji zde dvou stran. První možností je vydat se po známější stezce z Louňovic. Druhá cesta začíná nedaleko obce Kondrac. Stezka pozvolně stoupá, avšak není vhodná pro kočárky či cyklisty. Poslední stoupání k vrcholu je ostřejší. Celá stezka měří asi čtyři kilometry.  

Nachází se zde také eko centrum. Zároveň zde začíná naučná stezka pro děti, které cestou na vrchol provází blanický rytíř. Stezka má celkem 14 zastavení, kde se děti dozví mnohé zajímavosti o okolní přírodě. Zároveň jde zde i několik zatavení u zajímavostí pro dospělé. V průběhu cesty můžete shlédnout expozici 21 vystavených hornin nebo věrné kopie základního kamene Národního divadla. 

Vrchol hory je osazen vzrostlými buky. Nedaleko vrcholu se také nachází pozůstatky hradiště, jemuž se věnuje poslední zastavení. Na vrcholu se nachází známá dřevěná rozhledna, nabízejí 360° výhled do krajiny. V přízemí rozhledy se nachází malý bufet, kde se můžete po výstupu občerstvit. Rozhledna je v provozu po celý rok. 

A kam dále? 

Kromě hory Blaník můžete v okolí navštívit hned několik zajímavých hradů a zámků. Zámek Vlašim nabízí výstavu zbrojovky a pěknou procházku v rozlehlém a jedinečném zámeckém parku. Zámek Jemniště nabízí pěknou expozici i pěkný park s minizoo. Obdivovat zde můžete velmi zdařilou rekonstrukci, jíž prošel zámek v posledních desetiletích. Třetím tipem je hrad Šternberk, který stejně jako zámek Jemniště patří rodu Šternberků (Sternberg). Hrad se nachází nedaleko řeky Sázavy a patří k jednomu z nejhezčích na území České republiky.