Tipy, jak prát správně prádlo

Tipy, jak prát správně prádlo
Tipy, jak prát správně prádlo

Praní není žádná věda, i když si to tedy řada lidí myslí. Zejména mladí lidé si nejsou jistí tím, jak se má správně prát, a tak hází všechno prádlo bez třídění do pračky. Jenže právě netřídění prádla – to je jedna velká chyba. Prádlo rychleji ztratí svou barvu, navíc se jednotlivé kousky jiné barvy zničí navzájem. To však není jediný tip či rada, kterou vám dáme.  

Aby vám prádlo vydrželo v jako novém stavu co nejdéle, prozradíme vám, jak prádlo správně prát. Jak jsme zmínili, není to žádná věda, je to naopak velice snadné. Jen to chce vědět, jak na to.  

Jeden prací prášek nestačí 

Pryč jsou doby, kdy jsme na všechny druhy prádla potřebovali jenom jeden prací prášek. S jedním pracím práškem už opravdu nepochodíte, bohužel. Pochodíte s vícero pracími produkty, z nichž každý by měl být na něco jiného. Existují prací prášky nebo gely na barevné prádlo, na černé prádlo, na bílé prádlo nebo na dětské prádlo. Je třeba mít všechny typy, složení každého prášku nebo gelu je speciálně uzpůsobené pro konkrétní typ prádla.  

Nikdy neperte choulostivé prádlo v pračce 

Sice mají moderní pračky zvláštní či speciální programy určené pro praní choulostivého prádla, stejně ho nedoporučujeme prát v pračce. Choulostivé prádlo, jako jsou třeba podprsenky, raději perte v ruce, respektive ve vlažné vodě. Díky tomu předejdete poškození kousku, nepoškodí se třeba krajky. Vlažnou vodu zpestřete o prací prostředek, daný kousek oblečení v něm nechte chvilku odmočit.  

Nepřeplňujte pračku 

Pokud chcete opravdu dobře vyprat prádlo, doporučujeme pračku zbytečně nepřeplňovat. Pokud je toho v pračce mnoho, nemusí dojít k dobrému vyprání. Raději nechte v pračce místo, ideálně na výšku vaší roztažené dlaně, tak se prádlo dobře vypere a nezůstanou na oblečení skvrny. 

Jaký teplotní program volíte? 

Důraz klaďte také na teplotní program, který volíte. Teplota vody je totiž stejně účinná jako mnohé prací prášky nebo gely. Barevné prádlo stačí prát na nižší stupeň, ložní prádlo a kapesníky zase perte ideálně na šedesát stupňů. U bílého prádla se nebojte zvolit stupeň vyšší.