Hemoroidy jako nemoc, o které se nemluví. Jak jí předcházet a jak se jí zbavit?

Hemoroidy jako nemoc, o které se nemluví. Jak jí předcházet a jak se jí zbavit?
Hemoroidy jako nemoc, o které se nemluví. Jak jí předcházet a jak se jí zbavit?

Existuje celá řada nemocí, o kterých se moc nemluví. Zatímco o některých onemocněních se mluví víc než dost, jiné nemoci jsou stejně závažné, přesto se lidé za ně stydí, stydí se o nich mluvit. Možná však kdyby se o nich mluvilo více, lidé by věděli, co ve chvílích, kdy je nemoc skolí, dělat. Například u takových hemoroidů si lidé nejsou moc jistí tím, co dělat, když se nemoc projeví. Ani za lékařem často nechtějí jít, jelikož se stydí o nemoci promluvit. Hemoroidy jsou však nemoc, která postihuje každého druhého člověka, není to nic, co by nebylo běžným onemocněním.  

Co jsou to hemoroidy 

Pokud hovoříme o hemoroidech, hovoříme o zvětšených křečových žílách ve vchodu do konečníku či mluvíme o zvětšených křečových žílách přímo v konečníku. V současné době existují dva druhy hemoroidů, a to hemoroidy vnitřní a hemoroidy vnější. Vnitřní způsobují krvácení ve stolici, vnější jsou bolestivé a nachází se u vchodu do konečníku.  

Hemoroidy je onemocnění, které má rovnou čtyři stádia. Z části se jedná o dědičné onemocnění, ne vždy však mají geny na onemocnění vliv. Nemoc může postihnout prakticky kohokoliv, více ohrožené jsou těhotné ženy nebo sportovci (hlavně cyklisté a kulturisti).  

Jak se hemoroidů zbavit? 

Pokud vás zrovna hemoroidy trápí, vyzkoušejte nejrůznější krémy, čípky nebo klidně i vložky, které mají znecitlivující účinek. Pomoct může také chlazení, zejména napuchlým oblastem uleví přiložení sáčků s ledem. Rozhodně neodkládejte návštěvu toalety, čím déle to budete odkládat, tím bolestivější to bude. Na krátkodobou úlevu od bolesti pomáhají také léky, které najdete volně dostupné v lékárně.  

Jak hemoroidům předcházet? 

Rozhodně tak, že nebudete podceňovat hygienu. Hygiena opravdu nesmí být zanedbávaná, zejména koupel je pro sedací části lepší. Doporučujeme také změnit stravu. Ideální budou pokrmy s dostatečným množstvím vlákniny. Také dodržujte pitný režim.