Ořechy jsou základem zdravého jídelníčku

Ořechy jsou základem zdravého jídelníčku
Ořechy jsou základem zdravého jídelníčku

Svůj zdravý jídelníček můžete zpestřit lecčím. Třeba jenom oříšky, jež jsou zdrojem zdravých tuků. Bohužel řada lidí od nich upouští, a to z jednoho prostého důvodu – z důvodu jejich vysoké kalorické hodnoty. Nikde se však nepíše, že musíte ořechů sníst celé hrsti. Naopak – stačí, když si jich dopřejte jednu hrst denně. To bohatě stačí k tomu, abyste své zdraví potěšili.  

Možnost, jak předcházet řadě onemocněním 

I když v sobě ořechy ukrývají pořádnou dávku kalorií, na druhou stranu mluvíme o potravině, která je zdraví prospěšná. Kupříkladu dokáže předcházet celé spoustě onemocnění, jež se týkají celé řady orgánů. Konzumací oříšků předejdete třeba srdečnímu selhání nebo problémům s nervovou soustavou.  

Ukazuje se také, že mají pozitivní vliv na naše trávení, ledviny i krevní tlak a psychickou stránku jako takovou. Vedou dokonce ke zvýšení inteligence, a to se jimi opravdu nemusíte přejídat.  

Vlašáky pro regulaci cholesterolu, kešu doplní hořčík 

Nabízí se však otázka, jaké konkrétní ořechy především do jídelníčku zakomponovat. Ono, prospěšné jsou všechny. Například vlašské ořechy se pyšní obrovským zdrojem vitaminů i omega-3 mastných kyselin, které udržují hladinu cholesterolu v normální míře. Či takové kešu – to je zase doslova nadupané hořčíkem, jenž nejen, že stojí za správným krevním tlakem, ale také podporuje správné fungování imunitního systému i nervové soustavy jako takové.  

Do hry se však dostávají i arašídy, které mnozí mají za ořechy, přesto mluvíme o luštěnině. Vede také ke snížení hladiny špatného cholesterolu krvi a také umí regulovat krevní tlak. Pokud budete konzumovat arašídy i se slupkami, dostanete do svého těla dostatečné množství antioxidantů.  

Antioxidanty se však pyšní i mandle, které stejně jako zmiňované arašídy pomohou z těla vyplavit veškeré škodlivé látky a toxiny.