Změny, ke kterým dojde po porodu ženy

Změny, ke kterým dojde po porodu ženy
Změny, ke kterým dojde po porodu ženy

Porod je velká událost, na kterou se žena neumí stoprocentně překvapit. Prakticky pro každou je to velké překvapení. Zatímco některá ho snáší lépe, jiná hůře. Ovšem porodem množství překvapení nekončí. Jistá ještě budou následovat, a to nejen během šestinedělí, ale také po něm. Může totiž dojít k několika rapidním změnám, jež žena může evidovat. O čem konkrétně mluvíme? 

Občasný únik moči jako nepříjemný problém 

Za nepříjemný problém můžeme označit občasný únik moči. Bohužel, tento problém není nijak ojedinělý, spíše naopak. Je velice častý. Důvodem toho jsou povolené svaly pánevního dna, které se však po nějaké době dávají opět do pořádku (hlavně, když se později tyto svaly procvičují).  

Inkontinenci po porodu je možné zabránit ještě jinak, nejen cvičením. Pomoct může redukce tělesné hmotnosti, také to lze vyřešit léky a v některých případech se nabízí i operace jako kloudné řešení. 

Křečové žíly jsou další na seznamu 

Co se po porodu může také objevit a co většina žen ukrývá pod dlouhými kalhotami jsou křečové žíly. Jsou to žíly, které jsou viditelné, jelikož se nachází těsně pod povrchem kůže. Zpravidla jsou rozšířené, mají ztenčenou stěnu a nevzhledně se kroutí.  

Odborníci se shodují na tom, že postiženy bývají většinou dolní končetiny. A takové těhotenství může tento problém jenom znásobit, bohužel.  

Nové boty kvůli zvětšení nohy 

Mnoho maminek ihned po porodu pádí do obuvnictví, kde si koupí nové boty. Důvod je prostý – evidují, že se jim zvětšila noha. Zatímco v době těhotenství byly nohy napuchlé, po porodu se mění velikost i tvar chodidla. Důvodem je právě ono prodělané těhotenství, které rozvolnilo klouby a vazy způsobily, že se zbortila příčná klenba nohy.  

I když se tento problém netýká všech, z dosavadních průzkumů vyplývá, že se noha zvětšila až sedmdesáti procentům žen. Některým se noha zvětšila až o osm milimetrů.