Zbavte se nepříjemného zápachu nohou! Pomoci mohou i bylinky

Zbavte se nepříjemného zápachu nohou! Pomoci mohou i bylinky
Zbavte se nepříjemného zápachu nohou! Pomoci mohou i bylinky

Zapáchající nohy jsou velice nepříjemným, i když velice častým problémem. Někteří lidi jsou jím natolik limitování, že raději odmítnou pozvání dovnitř, aby se nemuseli zouvat. Je to problém, který je nepříjemný bohužel nejenom pro postižené lidi, ale také pro jejich okolí. Je velmi nepříjemné, když cítíte něčí zapáchající nohy (a možná ještě nepříjemnější je zjištění, že jsou to vaše nohy). Naštěstí existují metody, s jejichž pomocí si můžete pomoci. 

Co způsobuje zápach nohou? 

Pokud nohy zapáchají, může to být způsobeno velkým množství potních žláz na chodidlech. Potní žlázy mají velmi důležitou funkci: zbavují naše tělo toxinů, současně se starají o správnou termoregulaci. Dalším důvodem mohou být bakterie, které žijí na chodidlech a jejich úkolem je rozklad látek obsažených v potu. A právě tento rozklad je zdrojem nepříjemného zápachu různé intenzity. Čím více se tedy nohy potí, tím pravděpodobnější je zápach nohou. 

Jak se zápachu vyvarovat běžně dostupnými metodami? 

V první řadě byste se měli vzdát neprodyšné obuvi a ponožek z umělých materiálů. Významným způsobem, který přispívá k zápachu, je vysoká teplota vzduchu, ale také zanedbání hygieny. Pokud trpíte na zapáchající nohy, měli byste si je mít ve vlažné vodě. Horká voda totiž jen zesiluje činnost potních žláz a pocení nohou je tím větší. 

Bylinkové koupele mohou pomoci 

Pomoc můžete hledat v lékárnách a drogeriích, nicméně velmi účinnou zbraní jsou také bylinky. Zejména ty, které mají antivirové a antibakteriální účinky. Bylinky jsou vhodné pro okamžité ukončení zápachu nohou, stejně tak působí jako prevence. Pomoci mohou bylinky s přídavkem šalvěje či citrusů. Při hyperhidróze (nadměrném pocení) se doporučuje dubová kůra. Ta vás zbaví nejen nepříjemného zápachu nohou, ale pomáhá také regulovat činnost potních žláz.