Co byste měli vědět o léčivé a vonící levanduli?

Co byste měli vědět o léčivé a vonící levanduli?
Co byste měli vědět o léčivé a vonící levanduli?

Co prospívá lidskému zdraví? Kromě zdravé stravy jsou to také bylinky, na které bychom rozhodně neměli zapomínat. Bylinky jako takové pěstujeme na svých zahradách, ale také je velice často pěstujeme v interiéru. Nejčastěji sídlí v kuchyni, to abychom na ně nezapomněli při vaření. Jednotlivým pokrmům totiž dokážou dát takový zvláštní šmrnc!  

Nejvíce využívanou bylinkou je jednoznačně levandule, která je zároveň univerzální bylinkou, která pomůže nejen v kuchyni, ale také se používá v kosmetice nebo je to prostředek na léčení mnoha zdravotních neduhů. Levanduli využijete opravdu různě. I když se znají takřka všechny možnosti jejího využití, málokdo ví o levanduli několik dalších věcí.  

Co jste o levanduli nevěděli 

  • Věděli jste, že levandule může dorůst až do výšky šedesáti centimetrů? Zásadně roste v trsech a jedná se o velmi dekorativní bylinku, která navíc zahání moly.  
  • Věděli jste, že její jméno “levandule” pochází z latinského slova “lavare”, což znamená umývat nebo mýt se? Je zajímavé, že její název předpovídal to, k čemu je dlouhá léta používána, a sice ke koupelím nebo ke kosmetickým účelům.  
  • Věděli jste, že levandule je velice úspěšným pomocníkem v boji proti depresím nebo úzkostem? Dokonce si poradí i s bolestmi hlavy, které umí být velice nepříjemné.  
  • Věděli jste, že levandule je takzvaná tišící bylinka? Zkvalitňuje spánek, zbavuje člověka stresu a nahromaděného napětí, také odbourává podrážděnost. Dokáže navíc zklidnit srdeční tep a dokáže člověka uvolnit.  
  • Věděli jste, že motiv levandule je velice oblíbený mezi lidmi napříč generacemi? Často se vyskytuje na povlečení, na různých ozdobných ubrouscích nebo na dekorativním prostírání.  
  • Věděli jste, že levandule je skvělá na pleť? Využívá se hlavně při hojení popálenin, také hojí jizvy, nebo dokonce ulevuje od ekzémů.