Proč a kdy si mýt ruce?

Mytí rukou
Mytí rukou

Jaké jsou správné zásady hygieny rukou, tedy proč bychom si vlastně měli mýt ruce? Především tímto krokem předcházíme vzniku nákazy a onemocnění. Ruce jsou také naší vizitkou, podáváme je vždy při seznamování, takže jejich čistota zároveň vyjadřuje náš postoj k estetice.

Předcházíme nemocem

Nejprve si odpovíme na základní otázku, proč si vlastně mýt ruce. Pečlivým a pravidelným mytím rukou úspěšně předcházíme nejrůznějším vážným onemocněním. Například žloutence typu A se přezdívá nemoc špinavých rukou, dotykem rukou se rozšiřuje třeba také úplavice nebo toxoplasmóza, onemocnění zvěře přenosné na člověka. Z rukou se také nejčastěji dostávají na potraviny různé střevní nákazy. Velkou pozornost bychom proto měli věnovat i nehtům, protože právě za nimi se usazuje špína a bakterie.

Pokud nehty pravidelně ošetřujeme, zabraňujeme tak vzniku záděr, z nichž mohou vznikat i hnisavá poranění, která jsou opět zdrojem infekce. Zároveň si mytím rukou udržujeme základní hygienické návyky.

V jakých případech nezapomenout?

Za jakých okolností bychom si měli ruce mýt? Na důkladnou očistu bychom neměli zapomenout, pokud se chystáme manipulovat s potravinami, které nemají obal, budeme-li připravovat jídlo nebo přímo jíst. Vždy bychom si ruce měli umýt po použití WC a přebalování kojenců a samozřejmě i po kontaktu s nemocným člověkem, a to nejenom infekčním. Nevyhýbejme se odstranění nečistot, ani pokud jsme pracovali se syrovým masem jakéhokoli druhu včetně ryb a zvěřiny, ale i v případě, že jsme se dotýkali syrových vajec.

Také po mazlení a dalších operacích s domácími mazlíčky by mělo následovat mytí. Koupelnu za účelem vydezinfikování rukou navštívíme po smrkání, kašlání a kýchání, a to hlavně v období, kdy hrozí nebezpečí chřipek. Po práci s hlínou na zahradě a po vynášení odpadků a další manipulaci s nimi rovněž následuje důkladné umytí.