Zinek a zdraví. Proč ho potřebujeme?

Zinek a zdraví. Proč ho potřebujeme?
Zinek a zdraví. Proč ho potřebujeme?

Lidské tělo je jako stroj. Skládá se z celé spousty součástek a jen s jejich pomocí dokáže fungovat naprosto bezproblémově a správně. Pokud některá část chybí nebo jí není dostatek, začínáme pociťovat jisté potíže. Například když chybí zinek – tato látka podílející se na řadě funkcí v těle je nezbytná a pakliže chybí nebo jí není dostatečné množství, pocítíme to nejen na zhoršeném zraku, ale i na čichu nebo celkovém metabolismu.  

Odborníci se shodují na tom, že zinek je látka, která je potřebná prakticky v jakémkoli věku. Zatímco u dětí způsobuje zpravidla opoždění duševního nebo tělesného vývoje, u dospělých může být viníkem neplodnosti nebo nebezpečného hubnutí.  

Zinek pro správnou plodnost 

U plodnosti nějakou chvíli zůstaneme. Zinek je součástí mnoha enzymů a účastní se tak řady metabolických procesů v těle. Obecně je důležitý pro růst a má vliv i na tvorbu spermií. Pakliže je ho nedostatek, pánové se bohužel nemohou chlubit kvalitní tvorbou spermií, navíc jich nemají tolik. Což vede ke vzniku neplodnosti nebo minimálně k problémům s početím.  

Podporuje hojení 

Doplňovat tuto živinu bychom měli i proto, že podporuje hojení. Už od pradávna se potraviny, ingredience nebo byliny s obsahem zinku užívaly k léčbě akutních problémů, jako jsou popáleniny. Zinek umí velice rychle obnovit poraněné tkáně, proto je součástí léčiv ulevujících od zánětů kůže kolem úst nebo rukou či na nohou.  

Bojovník proti rakovině 

Poslední průzkumy naznačují, že zinek je také spolubojovníkem proti rakovině. Má totiž pozitivní vliv na celý imunitní systém a jakožto významná antioxidant chrání tělo před volnými radikály. Ty jsou většinou zapříčiněny oxidačním stresem, jenž je velice nebezpečný.  

Také se často bere za prevenci různých nemocí, nemusí předcházet pouze rakovině, i když tento problém patří k nejvážnějším.