Víte, jaké jsou limity pro odbavení jednotlivých zavazadel?

Dovolenou máte vybranou a její termín se blíží. Horečně přemýšlíte, co všechno si s sebou vezmete. Do kufru auta se toho vejde hodně. Jak je to ale při cestě letadlem? Kolik toho s sebou můžete vzít, aniž byste platili poplatky navíc?

Stejně jako je dána kapacita kufru u auta, stejně tak je omezená kapacita přepravního prostoru v letadle. Od toho se pak odvíjí limity pro přepravu zavazadel. Jsou dány rozměry, váhou i počtem. Za každé jejich překročení si připravte peněženku. A že ty doplatky nejsou malé.

Kabinové a odbavené zavazadlo

Co se zavazadel týče, setkáte se s dvěma pojmy. Kabinové (příruční) zavazadlo, a to odbavené, které cestuje v zavazadlovém prostoru.

Příruční zavazadlo

Zavazadlo malých rozměrů, které si s sebou vezmete na palubu. Tam ho uložíte nad sebe do přihrádky, proto si pro něj každá společnost určí své limity. Jedná se o jeho rozměry i maximální hmotnost.

Stejně tak je limitován jeho obsah. Ne všechno do něj patří. Na palubu letadla si například nesmíte vzít žádné hořlaviny, nože apod. Omezené jsou také tekutiny. Ty mohou na palubu jen v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a celkovém objemu 1 litr.

Čtěte také: Které věci nepatří do palubního zavazadla?

Odbavené zavazadlo

Jinak také zapsané zavazadlo. Do něj si můžete sbalit vše potřebné. Oblečení, kosmetiku, … Ani toto zavazadlo ale má své limity. Je omezeno celkovou hmotností, která bývá 15 nebo 23 kg. Ani sem nepatří všechno. Co sem v žádném případě nedávat?

  • Mobil a notebook.
  • cestovní doklady a peníze,
  • power banku,
  • klíče.

Můžete zde v určitém množství převážet i tabák a alkohol. Předem si ale zjistěte, kolik toho můžete do dané země dovézt.

Jaké jsou limity?

Jak jsme se zmínili už výše, každá společnost je má jiné. Stejně tak je ovlivňuje druh letenky. Někdy máte nárok jen na kabinové zavazadlo, jindy i na to odbavené. U některé společnosti si na palubu můžete kromě odbaveného zavazadla vzít i tašku s laptopem, nebo kabelku.

Všechny limity i počet zavazadel je třeba si pohlídat. Letecké společnosti si jejich dodržování bedlivě hlídají a za jakékoli překročení si účtují příplatky. Proto si před samotným balením (ideálně už při koupi letenek) zkontrolujte limity na stránkách společnosti.

Ušetříte si tak nejen starosti a stres, ale i peníze. Za ty si na dovolené můžete víc užívat. Proto na dovolenou přeci jedete.