Jak cestovat levně vlakem po celé Evropě?

Jak cestovat levně vlakem po celé Evropě?
Jak cestovat levně vlakem po celé Evropě?

Rozhodli jste se jet na výlet? Pokud se vám nechce řídit automobil, doporučujeme začít cestovat vlakem, to je větší zážitek. Navíc vlakových spojení je dnes tolik, že můžete hravě vlakem procestovat celou Evropu. Co je však nevýhodné, tak je cena vlaků. Bohužel dnes vlaky nejsou nejlevnější, proto mnozí lidé zvažují, jestli se na výlet vydat právě vlakem nebo raději jiným dopravním prostředkem. Pokud ale cestování vlakem milujete, máme pro vás několik tipů, jak cestovat levně tímto dopravním prostředkem po celé Evropě.  

Jak jsme zmínili, dnes je mnoho vlakových spojení, která na sebe krásně navazují a která tedy umožňují objet klidně celou Evropu. Evropské vlaky už nejsou nepohodlné, jsou naopak vysoce komfortní a celkem rychlé. Pokud máte vytyčenou oblast, kam byste se chtěli vydat, přicházíme s několika tipy a radami, jak vlakem cestovat tak, aby peněženka příliš nezaplakala.  

Využívejte místní pokladny 

I když se všude píše, že nakupování přes internet je levnější, není to vždy pravda. U cestování vlakem se vyplácí spíše využívat místní poklady, hlavně tedy při cestách po východní Evropě. Evropské železnice jsou domluveny na používání jednoho tarifu, a sice vzájemného mezinárodního tarifu SCIC-NRT. Ten je cenově vyvážený pro všechny země Evropy, nemusíte se tedy bát, že byste někde platili o několik tisíc víc.  

Využívejte akční jízdenky 

Stejně jako existují akční letenky, tak existují také akční jízdenky. Akční jízdenky nabízí celá řada dopravců, proto je pravidelně kontrolujte. Akční jízdenky se většinou týkají dálkových spojů, dají se většinou koupit jen v předem stanoveném časovém předstihu a většinou přes internet. Při nákupu přes internet si raději jízdenky vytiskněte.  

Dejte si pozor na příplatky a rezervace 

Aby se vám cesta vlakem nijak neprodražila, raději se informujte předem o povinných příplatcích, případně o rezervacích. Mnohé evropské vlaky jsou povinně místenkové, nezapomeňte si ji tedy uhradit. Většina vlaků však má místenku už rovnou v ceně, tudíž se nestrachujete, jestli budete mít, kde sedět.