Vybíráme vhodné záclony do bytu

Vybíráme vhodné záclony do bytu
Vybíráme vhodné záclony do bytu

Přijde vám, že váš interiér zeje prázdnotou a že v něm není zachována taková útulnost, jakou byste chtěli? Možná jste jenom podcenili bytové dekorace, které mají v každém (moderním i nemoderním) interiéru své místo. Vedle pokojových rostlin, fotografií na policích a také stolních lamp nezapomeňte na záclony, které pověsíte na dřevěné garnýže či kolejničky. Jenže jak vybrat ty správné?

Žakárové záclony jsou klasika

V současné době rozlišujeme několik druhů záclon, kdy tou starou známou klasikou a také nejvyhledávanějším druhem jsou žakárové záclony. Mluvíme o síťovaných textiliích, které mohou mít mnoho vzorů. Obvykle jsou to ornamenty, květiny, ale sehnat je můžete také ve zcela jiných vzorech.

Jak již bylo zmíněno, žakárové záclony se v interiérech objevují nejčastěji. Nejvíce však u našich babiček, které po stránce vzorů zrovna nešetřily.

Voálové záclony do moderních interiérů

Do modernějších domácností se volí spíše voálové záclony, které jsou spíše vzdušné, skoro průsvitné tkaniny v husté vazbě. Obvykle jsou k dostání z velmi prémiových materiálů čili je můžete sehnat ze lnu nebo bavlny, případně i z hedvábí. Za příznivější cenu jsou k dispozici také polyesterové.

Z pohledu údržby jsou voálové záclony asi nejlepší. Snadno se udržují, nemusí se prakticky žehlit a rychle schnou v případě, že byste se je rozhodli vyprat.

Krajkové záclony nejen do romantického stylu

Opomenout nesmíme ani tradiční krajkované záclony, které hrají prim v romanticky zařízených interiérech. Velmi často jsou s vyšívanými vzory čili mohou znásobit příjemnost atmosféry. Zdobené záclony sluší hlavně oknům v obývacích pokojích nebo ložnicích, ale dobře se budou vyjímat také v pracovnách nebo jídelnách.

Jen si zde dejte pozor na jejich údržbu. Vyšívání je sice krásná věc, ale takto pečlivě vyrobené záclony může běžný prací cyklus zničit.