Styl první republiky. Co se tehdy nosilo a nosí se i nyní?

Styl první republiky
Styl první republiky

O tom, že se módní kousky vrací, jste jistě slyšeli. Není to nic nového, móda opravdu čerpá z minulosti a neustále se ukazuje, že to, co jsme nosili kdysi, jsme rozhodně neměli vyhazovat, jelikož nyní za to opět utrácíme. Ukázkovým příkladem je první republika – konkrétně styl první republiky, který se dostal do módních kolekcí doslova ve velkém. Sice se nenosí přesně stejné kousky ze stejných materiálů, ale hlavní prvky těchto kousků zůstávají.

Letošní podzimní kolekce byla plná těchto prvorepublikových kousků, stejně na tom je i zimní kolekce, která pomalu začíná vystrkovat růžky. Pokud si chcete nějaký prvorepublikový kousek koupit, poradíme vám, jak by měl vypadat.

Rozšířené rukávy jako poznávací znamení

Nevíte, jak mají vypadat halenky, které se nosily za první republiky a nosí se i nyní? Poznávacím znamením jsou rozhodně rozšířené rukávy, které se u zápěstí opět sužují, ne-li nejsou na gumu, aby vytvořily vlající vzhled.

Takové halenky je dobré koupit jemné a jednobarevné, ideální by bylo, kdyby měly stojáček u krku. I to je typický znak pro prvorepublikové outfity. Stojáček najdete i u šatů, v ideálním případě bývá stojáček doladěn i volánky.

Volánky jako další z poznávacích znamení

Volánky taktéž spadají do stylu první republiky a také si je můžete pořídit na nádherných modelech. Volánky jsou většinou součástí košilí, ale také krásných šatů. Jak jsme zmínili, většinou najdeme volánky u šatů se stojáčkem, u krku bývá taktéž mašlička.

Vesty doplňují každou košili

Opět se do ženského módního světa dostávají také vesty, které doplňují každou košili. Na košilích vypadají vkusně, většinou se zapínají, nenosí se rozepnuté. Pro inspiraci se můžete podívat na outfity Magdalény Škvorové v aktuálně stále běžícím seriálu První republika III, kde hraje vesta dominantní roli v jejích nádherných prvorepublikových outfitech.