Záchranné stanice slonů jako jedno velké téma. Podívejme se na ně z obou stran

Záchranné stanice slonů jako jedno velké téma. Podívejme se na ně z obou stran
Záchranné stanice slonů jako jedno velké téma. Podívejme se na ně z obou stran

Vyrážíte do Thajska a přemýšlíte nad tím, že navštívíte nějakou ze záchranných stanic slonů? Záchranné stanice lze považovat za jedno velké téma, které se neustále řeší – zejména nyní, kdy mnozí lidé dělají z ubohých slonů byznys. Sloni jsou exotičtí tvorové, kteří se považují od pradávna za vládce džungle. Mají nejen obrovskou sílu, ale na druhou stranu jsou také mírumilovní. Říká se, že dotek si slon pamatuje už na věky. Právě dotek a to, že si mohou lidé nakrmit slony, láká návštěvníky nejen Thajska do záchranných stanic. Zaplacením vstupného se však podporují mnohé nepříjemné praktiky, které jsou v záchranných stanicích na slonech vykonávány.  

Záchranné stanice slonů jsou opravdu velkým lákadlem. Jedná se však o místo, které má jak svou stinnou, tak svou světlou stránku. Na jednu stranu je to místo, kde se starají o slony s úrazy, kteří by jinak ve volné přírodě nepřežili. Na druhou stranu to jsou místa, kde se slony nezacházejí dobře a kde je týrají.  

Samozřejmě nemůžeme házet všechny záchranné stanice slonů do jednoho pytle. Měli bychom si o každé stanici něco říct. Ne všechny jsou takové, které podporují týrání slonů a dovolují lidem, aby na nich jezdili. Některé tu jsou stále jen pro záchranu slonů, kteří mají nějaký zdravotní problém, jenž by jim znepříjemňoval život ve volné přírodě.  

Proč navštívit záchrannou stanici slonů 

Jak jsme zmínili, nemůžeme všechny záchranné stanice slonů házet do jednoho pytle. Stále se najdou takové stanice, kde zachraňují slony, kde se o ně starají a následně je pouští zpátky do volné přírody. Je však třeba říct, že hlavním problémem záchranných stanic je to, že díky tak častému kontaktu s lidmi (zejména s návštěvníky) si slon zvykne na takové prostředí a bude mít problém přežít ve volní přírodě. Důvodem, proč zamířit do záchranné stanice slonů, je například to, že je to opravdu velký zážitek, když slona můžete koupat nebo ho krmit. Je však nutné se na to podívat i z druhé strany.  

Proč nenavštívit záchrannou stanici slonů 

Každý rub má i svůj líc, ani v tomto případě tomu není jinak. Mnohé záchranné stanice si ze slonů udělaly jeden velký byznys. Nutí je k tomu, aby vozili lidi na svých hřbetech a aby jim dovolovali to, co není běžné. Vždy, když budete chtít usednout na slona, si vzpomeňte na týrání, které tomuto předcházelo, a raději za to neplaťte.