Superpotravinami k lepšímu zdraví 

Superpotravinami k lepšímu zdraví
Superpotravinami k lepšímu zdraví

Určitě jste už slyšeli pojem „superpotravina“. Na první pohled už z názvu můžete zjistit, že se jedná o super potravinu, o zdravou potravinu, kterou je vhodné zařadit do svého jídelníčku. Pestrost jídelníčku je základ pro pevné zdraví, každý organismus potřebuje široké spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků, které získáme z různých zdrojů potravin, proto je důležité mít jídelníček pestrý, plný zeleniny, ovoce a dalších surovin bohatých na živiny. V dnešním článku se podíváme na kategorii potravin, která je označována jako „superpotraviny“ a přináší řadu benefitů pro naše tělo. 

Goji 

Goji neboli kustovnice čínská (opravdu původem z Číny) jsou červené šišaté plody, které jsou plné živin. V goji plodech najdeme selen, železo, ale také vitamín C nebo vitamíny skupiny B. 

Chia semínka 

Chia semínka zná už větší skupina lidí, málokdo však ví, odkud pochází. Chia semínka jsou ze šalvěje hispánské původem z Ameriky. Opět se jedná o surovinu, která je nabitá živinami, obsahuje vápník, zinek, železo, draslík, fosfor a hořčík. Obsahuje také vlákninu, která je pro tělo rovněž velkým benefitem. Mezi vitamíny, které v Chia semínkách najdeme, patří vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín D, vitamín C, vitamín E nebo vitamín K. Chia semínka jsou oblíbená také díky tomu, že zvyšují objem jídla – po zalití vodou nabobtnají a více jak desetkrát zvýší svůj objem, skvěle se proto hodí do diety. 

Kefírové mléko 

Zakysané mléčné produkty jsou známe zejména jako podpora našeho mikrobiomu – podpora trávení. Kefírové mléko patří mezi jednu z nejzdravějších variant z řady zakysaných mléčných produktů, neobsahuje téměř žádné tuky, nutričně tedy splňuje veškeré výživové předpoklady, a navíc je nabitý minerály, konkrétně obsahuje vápník, fosfor a hořčík, ale také vitamíny K a D. 

Jsou toto jediné superpotraviny? Rozhodně ne. Do kategorie superpotravin patří daleko více surovin a produktů, v dnešním článku jsme si představili pouze tři nejznámější. Dalšími potravinami se zdravotními benefity jsou například brusinky, avokádo, zelený čaj, kurkuma, sardinky nebo quinoa.