Seznamte se s makulární degenerací

Seznamte se s makulární degenerací
Seznamte se s makulární degenerací

Oči trpí mnohými nemocemi, sužují je mnohé potíže, kterým bychom rozhodně měli přikládat velkou váhu. Pokud nás oči bolí, pokud máme pocit, že máme v očích písek, či jestliže se vyskytnou potíže s viděním, je třeba zamířit k očnímu lékaři. Jen tak si budeme jisti tím, jestli naše oči trápí nějaké onemocnění nebo nikoli. Pokud jste si mysleli, že člověka může trápit jen syndrom suchého oka nebo případně zánět spojivek, spletli jste se. Nemocí očí je mnohem více. Jednou takovou nemocí je třeba makulární degenerace.

Jak jsme zmínili, očních nemocí je opravdu požehnaně, člověk neví, která nemoc je horší. V případě, že budete mít zprohýbané vidění, je zde možnost toho, že trpíte takzvanou makulární degenerací.

Jaké další jsou příznaky makulární degenerace?

Makulární degenerace je onemocnění očí, které nejčastěji postihuje osoby starší padesáti let. Při nemoci je postižená ta část oka, kde je obraz nejvíce ostrý. Na tomto místě se vyskytne žlutá skvrna, která způsobuje zprohýbané vidění.

Při tomto onemocnění pacient nevidí jasné barvy, také se mu zhoršuje vidění za soumraku, mimo jiné má vidění zamlžené. Bohužel makulární degenerace je nemoc postupně se zhoršující.

Jak se léčí makulární degenerace?

Otázkou také je, jak se léčí makulární degenerace. Vždy záleží na aktuálním stádiu nemoci. V mnoha případech stačí užívat oční kapky či jiné oční léky, v jiných případech se musí podstoupit laserová léčba.

Je možné nemoci předcházet?

I když nemoc postihuje nejčastěji lidi nad padesát let, nejsou jedinou rizikovou skupinou. Procento vzniku makulární degenerace se zvyšuje kouřením, také nadváhou či případně vysokou hladinou cholesterolu. Nejčastěji touto nemocí trpí bohužel ženy.

Nemoci je možné předcházet třeba tak, že budeme jíst více zeleniny, že do jídelníčku zařadíme mořské ryby nebo že budeme konzumovat doplňky stravy plné luteinu.