Road trip do Krajiny břidlice

Road trip do Krajiny břidlice
Road trip do Krajiny břidlice

Existují kouty v naší zemi, které se jako Popelka krčí v koutku. Přitom jsou stále krásné a pozoruhodné. Pojďte se s námi vydat na road trip do Krajiny břidlice. Kam že to vlastně zamíříme?  

Rozmanitá krajina se skrytou krásou 

Když se vydáte na východ naší republiky, objevíte Nízký Jeseník. Je čas naplnit vestavby do auta a vydat se na výlet do Krajiny břidlice. Rozmanitá krajina se těší na to, až ji objevíte. Zatímco budete procházet krajinou s výhledy, která hýří barvami, pod povrchem země se bude skrývat tajemství. Máte vestavby do aut na spaní? Výborně, budete mít dostatek času vše objevit.  

Raabova štola 

Krajina, ve které se nacházíte, je plná malých i větších usedlostí. Někde se chová na pastvinách dobytek, v jiném místě naleznete historický hřebčín Františkův dvůr. Až se dosyta nabažíte pohledů na Slezského norika, pracovní a houževnaté plemeno, je na čase se vydat pod zem. Jste přeci v Krajině břidlice.  

Raabovu štolu naleznete v katastru obce Zálužná, nedaleko malého městečka s názvem Vítkov. Štola je ukryta ve svahu poblíž cesty, nad údolím potoka Horníku. Ke štole vás přivede naučná stezka, kde se dozvíte zajímavosti o zdejším kraji.  

Těžba ve štole byla zahájena již v roce 1873 a zaměstnáni byli zejména okolní domkaři a chalupníci. Byl tak objeven další z užitečných zdrojů pro střešní krytinu, která se v té době hojně využívala. Do podzemí se můžete vydat i vy.  

Je libo sjezd řeky?  

Když už jste v místech, kde nacházíte stále nové a nové přírodní krásy, můžete si naplánovat svůj výlet i na příště. Od jara do podzimu se pořádají sjezdy řeky Moravice. Ráj pro milovníky přírody a vodáckých srazů! Řeka je v mnoha místech hluboce zaklesnutá do krajiny a tvoří pozoruhodná údolí.  

Už máte sbaleno? Vydejte se toulat naší krásnou zemí a objevte i místa, kde naleznete zajímavosti nejen na povrchu, ale také pod zemí. Brzy zde budou otevřeny punkevní jeskyně.