Petrželka na otoky i pro imunitu. Přidáváte ji do svého jídelníčku?

Petrželka na otoky i pro imunitu. Přidáváte ji do svého jídelníčku?
Petrželka na otoky i pro imunitu. Přidáváte ji do svého jídelníčku?

Bylinková zahrádka je něco, co by lidé rozhodně neměli postrádat ve svém domově. Bylinky jsou dobré nejen pro zdraví, ale také fantasticky dochucují všechny známé i méně známé pokrmy, které tak nabývají naprosto jiné chuti a jiných rozměrů. V současné době drtivá většina lidí pěstuje ve své bylinkové zahrádce levanduli, šalvěj i pažitku, bohužel se zapomíná na petrželku, která dodává jídlu ten správný šmrnc. Navíc je velmi prospěšná pro lidské zdraví.

Petržel je nenáročná, dobře chutná, prospívá zdraví, dokonce pomáhá s odvodněním. Zejména v posledních letech zažívá jeden obrovský boom. Bylinky jako takové jsou výživové pecky, které dodají jídlu grády. Zejména petržel se nesmí v bylinkové zahrádce postrádat, ne nadarmo se říká, že: “Petržel, aby dlouho vydržel.”

Jak pěstovat petrželku?

Petržel je dvouletá bylinka, která dobře roste hlavně na slunném nebo polostinném stanovišti. Roste zejména od jara do podzimu, potřebuje ke svému spokojenému životu jen trochu vody. Pokud budete mít petrželku v záhonku, doporučujeme ji na zimu zakrýt fólií, aby nezmrzla. Jestliže ji ale pěstujete v květináči, klidně si ji na zimu vezměte pěkně domů, kde vám zpestří interiér.

Petržel pro zdraví

Petržel je unikátní v tom, že podporuje lidské zdraví. Nejen, že výrazně posiluje imunitní systém člověka, ale také pomáhá na otoky. Obsahuje převážně vitaminy A,B a E, je také plná draslíku, fosforu a hořčíku. Nebojte se ji proto přidávat do studených, ale také teplých pokrmů. Ovšem nevařte ji! Jinak se vytratí vitamin C.

Kromě toho, že petržel je dobrá na imunitu a zabraňuje otokům, zlepšuje taktéž funkci ledvin a zvyšuje vylučování moči. Taky pomáhá lidem, které trápí problémy s celulitidou nebo s krevním oběhem. A jak také již bylo zmíněno, podporuje odvodňování organismu.