Odstranili vám žlučník? Jaký je princip nadcházející diety?

Odstranili vám žlučník? Jaký je princip nadcházející diety?
Odstranili vám žlučník? Jaký je princip nadcházející diety?

Každá operace má nějaký následek. Zatímco po některé je zapotřebí rehabilitace, po jiných se drží dieta. Pakliže u vás došlo k odstranění žlučníku, týká se vás druhý zmíněný scénář čili dieta. Abyste se vyhnuli dalším problémům a abyste zabránili tvorbě nových kamenů, svou pozornost během jídelníčku upínejte na: 

  • Tuky 
  • Sacharidy 
  • Proteiny 
  • Vitamíny 

Tuky jen v přiměřené míře 

Všechny zmiňované živiny jsou v pokrmech třeba, ale pouze v přiměřené míře. Kupříkladu v případě tuků se zaměřte pouze na zdravé, nenasycené, které přispívají k řešení žluče a brání tvorbě kamenů. Nezdravé tuky však naopak kameny tvoří, jelikož přispívají ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi.  

Svou pozornost proto zaměřte především na semínka (jakou jsou slunečnicová, lněná nebo kukuřičná), případně na olivy.  

Se sacharidy opatrně 

I sacharidy jsou nedílnou součástí pokrmů, jelikož jsou nejdůležitější částí energetického příjmu stravy. Jen v případě diety po odstranění žlučníku dávejte pozor na jedno – na jejich nadměrnou konzumaci. Mohou totiž způsobit kyselost, což vede k tvorbě kamenů. Proto obilovinám a konkrétně pečivu nedávejte zelenou vždycky a každý den. 

Proteiny v každém jídle dne 

Naopak s proteiny neboli bílkovinami příliš nešetřete. Podle nutričních specialistů a odborníků na stravování mají být základem každého jídla dne, což platí i při dietě po odstranění žlučníku. Proteiny jsou nezbytné pro normalizaci jater a ve větší míře je najdete třeba ve vajíčkách (konkrétně ve vaječných bílcích), tvarohu, nízkotučných druzích masa nebo v rybách.  

Vitamíny si zaslouží zvláštní pozornost 

Na co také nezapomínejte jsou vitamíny. Podle lékařů byste si v rámci diety po odstranění žlučníku měli jídelníček jimi doslova nadupat. Podporují totiž jejich regeneraci, ať už vsadíte na vitamin B nebo C.