O čem vypovídají křeče našich nohou? 

O čem vypovídají křeče našich nohou?
O čem vypovídají křeče našich nohou?

Křeče v nohou nejsou problémem, který by člověka nevykolejil. Přece jenom mluvíme o pocitu, který se může rovnat elektrickému proudu. Je to velmi nepříjemné, bolestivé, nejčastěji to postihuje sportovce, ale je pravdou, že křeče se mohou objevit i z jiných důvodů. Domnívat se, že je to pouze z přetažení, je mylné. Faktorů majících vliv na vznik nepříjemných problémů je víc než dost. 

Křeče mohou být velice rizikové 

Takzvané svalové křeče umí člověka vykolejit. Zatímco někdy postihnou jen jednu část těla, jindy mohou působit celkově. Nebezpečné hlavně bývají ty, které jsou pojené s bezvědomím, do kterého můžou člověka dohnat. I proto se nevyplácí zejména četný výskyt křečí podceňovat, v ideálním případě by se to mělo co nejdříve řešit s lékařem. 

Viníků může být celá spousta 

Křeče jako takové mohou být způsobené řadou věcí. Někdy za tím stojí nedostatek vitamínů, jindy za to může pitný režim. Z minerálů jsou rizikový hlavně nedostatek vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku. Případně se také může stát, že velký chlad také spustí nepříjemné pocity.  

Zmiňované stavy, které vyvrcholí až bezvědomím, mohou být také spojené s dalšími příznaky, jako je horečka. Nejčernějšími scénáři jsou pak mozkové infekce. 

Kde křeče vznikají nejvíce? 

Jak už bylo zmíněno, existují místní nebo celkové křeče, které člověka až vyhodí ze svého denního režimu. Mezi místa, kde křeče vznikají nejvíce, pak patří dolní končetiny, ale výjimkou nejsou ani zádové svaly. Abychom byli ještě konkrétnější, mezi nejpostihovanější místa patří lýtka nebo zadní strana stehen. Náchylnější bývají (v případě zádového svalstva) šíje nebo bedra, většinou však bolesti pramení z celkového přetížení.  

Výjimečné nejsou ani křeče, které se objevují v místech mezižeberních svalů. Ty jsou však většinou signálem poruchy dechového stereotypu.