Norsko: ryb a fjordů nepočítaně, alkoholu pomálu

Norsko: ryb a fjordů nepočítaně, alkoholu pomálu
Norsko: ryb a fjordů nepočítaně, alkoholu pomálu

Skandinávie je jiná než zbytek Evropy. Chladná a budí dojem nedostupnosti. Osmělte se a navštivte kouzelné Norsko. Ponořte se do jiného světa. Tváře budou ošlehané od studeného větru, ale zážitky vás zahřejí na celý život.  

Těžká volba  

Chcete-li navštívit Norsko, pravděpodobně se budete muset hned v začátku rozhodnout, jestli chce vyrazit na vlastní pěst, řešit přejezdy, trajekty, narážet na jazykovou bariéru a vyrovnávat se s kulturními odlišnostmi, bojovat s jiným rytmem dne, se zimou, tmou, věčným světlem a nekonečnými vzdálenostmi, nebo se rozhodnete pro poznávací zájezd a tuto severskou zemi prozkoumáte s podporou průvodce a cestovní kanceláře.  

Království vyhlídek  

Norsko. To je nespočet útesů a kráterů s výhledy na daleký oceán nebo hluboké fjordy a zelená údolí. Cesta k nim je občas ale nesmírně náročná. Na severu ukrytý Nordkapp u Barentsova moře je lehce z ruky, Trolltunga se tyčí neuvěřitelných 700 metrů nad jezerem Ringedalsvatnet a cesta k němu je fyzicky hodně náročná. Nechcete-li se o jedinečný zážitek připravit, buďte více při zemi a zamiřte pár kilometrů za Stavanger. Skalní blok 660 metrů nad vodní hladinou Lysefjordu stojí za návštěvu.  

Zpátky do minulosti  

Městečko Røros je místem, kde se zastavil čas. Tři sta let zpátky ho využívali horníci a dnes byste tu modernu, která je vidět především na jihu země, hledali marně. Unikátní místo je na seznamu UNESCO a přenese vás do dávných časů.  

Na konec světa  

Tromsø není ledajaké město. Není třeba se obávat, že tak hodně na severu budete jen mrznout a hledat něco na zahřátí. Město nabízí bohaté vyžití. Od rozmanité kultury a mnoha muzeí po výlety za město a výstup na horu Fjellhaisen, pozorování polární záře, cestu se psím spřežením, prohlídku nejsevernější univerzity nebo legendární maraton.  

Mimo to je ale seznam toho nejlepšího mnohem delší. Co třeba Oslo, Bergen, Lofoty, Alta, Trysil nebo Tronheim a Lilehamer?