Mohu používat menstruační kalíšek bez menstruace?

Mohu používat menstruační kalíšek bez menstruace?
Mohu používat menstruační kalíšek bez menstruace?

Menstruační kalíšek můžete směle používat, aniž byste zrovna menstruovaly! Ostatně, je to ten nejjednodušší způsob, jak se s kalíškem naučit zacházet. Pro mnohé uživatelky je zavádění kalíšku mimo období menstruace prvním krokem při přechodu z běžných vložek a tamponů na tuto ekologickou a zdraví nezávadnou alternativu. 

Nicméně kromě natrénování nošení kalíšku „nanečisto“, má používání kalíšku bez menstruace i mnoho dalších výhod. 

Neabsorbuje poševní výtok 

Menstruační kalíšek – na rozdíl od konvenčních tamponů, neabsorbuje žádný typ vaginálního výtoku. Ano, čtete dobře – NEABSORBUJE, což je pro zdraví vaší pochvy zásadní! Vaginální výtok totiž není bezdůvodný… 

Proč je úroveň absorpce tak důležitá?  

Pokud nosíte tampon, aniž byste menstruovaly, tampon absorbuje vše, co mu stojí v cestě. Vaginální výtok, který hydratuje vaši pochvu a chrání ji, mizí v útrobách tamponu a vaše pochva vysychá. 

Menstruační kalíšek je vyroben tak, že respektuje naši vaginální flóru a umožňuje vagíně zachovat si přirozenou vlhkost. Zapomeňte tak na pocit suchosti a podráždění, které vám způsobují tampony. 

Kalíšek zabraňuje nechtěným únikům krve 

Menstruační kalíšek můžete zavést v den očekávané menstruace a vyhnete se tak nechtěnému zašpinění spodního prádla menstruační krví v první den cyklu. Už žádné krvavé skvrny na vašich oblíbených kalhotkách! Není to skvělé? 

Jak kalíšek správně zavést, ačkoliv nemenstruujete? 

V klidu a bezstarostně používejte kalíšek i mimo menstruaci, jen pamatujte na následující rady: 

  • Před zavedením navlhčete kalíšek studenou vodou, zavádění tak bude snazší. 
  • Dostatečně uvolněte svaly pánevního dna, jen tak budete schopny kalíšek vložit dostatečně hluboko. 
  • Po zavedení byste kalíšek neměly vůbec cítit, jestliže vám kalíšek v pochvě překáží a cítíte ho například při chůzi nebo v sedu, vyjměte ho a znovu zaveďte – tentokrát dostatečně hluboko. 
  • Buďte trpělivé, s trochou cviku se z menstruačního kalíšku stane váš největší přítel do nepohody – a to v době vašich dní i mimo ně!