Milované i nenáviděné chilli. Jak prospívá zdraví?

Milované i nenáviděné chilli. Jak prospívá zdraví?
Milované i nenáviděné chilli. Jak prospívá zdraví?

Patříte k milovníkům ostrého jídla? Milujete pocit, kdy vám “hoří” v ústech? Pak určitě nedáte dopustit na chilli papričku, která je proslulá po celém světě. Dnes byste ve světě chilli papriček narazili rovnou na několik druhů oblíbené potraviny, respektive koření. Jednotlivé druhy se neliší jen svým vzhledem, ale především svou pálivostí.  

V souvislosti s pálivostí chilli papriček se nabízí otázka, proč vlastně chilli paprička pálí. Na vině je rostlinný alkaloid zvaný kapsaicin, který dokáže podráždit nervové zakončení jazyka, což vede k pocitu pálení. I když není všem lidem pálivost chilli papriček příjemná, přesto patří do jídelníčku. Chilli papričky jsou totiž prospěšné pro zdraví. Víte, jaké jsou jejich účinky? 

Proti krevním sraženinám 

Chilli papričky jsou bojovníkem proti krevním sraženinám, které mohou napáchat řadu škod. Krevní sraženiny jsou způsobené špatným ředěním krve a mohou vést k onemocnění srdce. Proto si do jídelníčku chilli papričky zakomponujte. I když vás chvilku bude pálit pusa, prospějete tím svému srdíčku. Budete přecházet vzniku srdečních infarktů i mrtvici. Navíc prospějete i svým plícím, předcházet tímto krokem budete i plicní embolii. 

Pro lepší trávení tuků 

Trávení dostává každý den pořádně zabrat. Zatímco někteří lidé se snaží ulevit svému trávení tak, že se vyhnou nezdravým potravinám. Jiní to bohužel neřeší a konzumují jedno nezdravé jídlo za druhým. Ulevte svému trávení alespoň tak, že do jídelníčku zařadíte chilli papričky. Ty totiž nejen, že podporují trávení a zvyšují produkci žluči, ale také zvyšují produkci žaludečních šťáv. Produkce kyselých žaludečních šťáv je opravdu potřebná, přece jenom fungují anti-bakteriálně. Umí tak zničit choroboplodné zárodky ve střevech, ulevují od křečí a zvyšují aktivitu takzvané střevní peristaltiky.  

Další účinky chilli papriček 

  • Zlepšují potenci 
  • Podporují hubnutí 
  • Jsou potřebné pro syntézu kolagenu 
  • Zrychlují metabolismus 
  • Podporují pohybový aparát 
  • Snižují hladinu špatného cholesterolu 
  • Vhodné pro diabetiky