Když počítání oveček nezabírá aneb jak vyzrát na nespavost…

když počítání oveček nezabírá
když počítání oveček nezabírá

Každého z nás občas vzbudí noční můra, která komplikuje další usnutí. Nebo máme prostě spoustu starostí a myšlenek, které nám nedopřejí usnutí a klidný spánek. Pokud vás ale nespavost trápí často, je třeba situaci rychle začít řešit. Nedostatek spánku totiž může negativně ovlivnit vaše pracovní výkony, logické uvažování, koordinaci těla, psychický stav a nakonec vést až k celkovému vyčerpání organizmu a kolapsu.  Jak tedy na nespavost vyzrát?

Příčina

Pokud trpíte nespavostí, zkuste se nejprve zaměřit na její příčinu.  Nemůžete usnout, protože vás trápí osobní problémy, nad kterými musíte přemýšlet i v noci? Pak je důležité intenzivně hledat řešení. Pokud cítíte, že je řešení v nedohlednu, a že vás celá situace pohlcuje, neváhejte navštívit psychologa, který vám poradí a podpoří vás na cestě přes překážky. Do doby než se problémy vyřeší, se pokuste oddělit spánek od starostí. Přemýšlejte o spánku jako o podpůrném procesu, který vám dodá energii pro hledání řešení a zvládnutí komplikací. Před ulehnutím do postele si zkuste půl hodiny číst oblíbenou knihu. Není na škodu si pro odlehčení přečíst pár anekdot či vtipných a povzbudivých citátů. Při ulehnutí do postele myslete na pozitivní okamžiky uběhlého dne a na to, jak vám právě nadcházející spánek přinese potřebnou regeneraci.

Pokud není osobní problém příčinou vaší nespavosti, hledejte dál. Může se jednat třeba také o prostředí, ve kterém spíte. Máte v místnosti, kde spíte dost prostoru? Není vám při usínání příliš horko nebo zima? Nemáte kolem sebe příliš mnoho věcí nebo nepořádek? Tyto faktory totiž také ovlivňují usínání a kvalitu spánku. Ve stísněných prostorech se usíná hůře, přebytek věcí kolem vás může vzbuzovat neklid a působit jako rušivý element. Horko pak může zapříčinit neustálý pocit žízně a nepříjemné pocení. Zaměřte se tedy na prostředí, ve kterém spíte a zkuste jej vylepšit.

Zkuste usínat s dokončenou přípravou na příští den, s vyřešenými úkoly, které vás zbytečně nemusí trápit. Uvědomte si, že právě díky spánku budete mít následující den sílu být úspěšní.