Jak předcházet bolesti zad u dětí?

Jak předcházet bolesti zad u dětí?
Jak předcházet bolesti zad u dětí?

Co dnes nejvíce trápí děti? Není to nedosažení požadovaného levelu v nějaké hře, ale bolest zad. Zatímco mnozí rodiče podceňují stížnosti dětí na bolest zad, jiní (ti zodpovědnější) raději berou dítě k lékaři zavčasu. To je to nejlepší, co mohou udělat, jelikož předejdou tak mnohým vážným následkům, které z bolesti zad plynou. Otázkou ale je, proč bolest zad vzniká? Pokud budeme vědět příčinu, snadněji se nám podaří bolesti zad předcházet.  

Příčin bolesti zad u dětí je celá hromada. Nejčastěji za to může hrbení se za počítačem, díky čemuž se dítě dostatečně nehýbe. Nedostatek pohybu a k tomu přidaná nezdravá strava spěje k obezitě, což je další důvod, proč děti trpí bolestí zad. A co se týče dalších příčin, mohou vznikat například proto, že dítě do školy nenosí vhodný batoh.  

Nejčastěji tkví problém ve špatném batohu 

Podle statistik dítě začne trpět bolestí zad zejména v době, kdy nastupuje do školy. V té době totiž začne aktivně a pravidelně nosit batohy, které mohou bolest zad způsobit, pokud jsou nekvalitní a ve špatném provedení. Při výběru vhodného batohu do školy by rodiče neměli se snažit ušetřit. Důvodem je to, že často nejlevnější batohy jsou také pro děti největší hrozbou.  

V současné době je na trhu nespočetné množství batohů. Doporučujeme zejména batohy s výztuží na zádech, které navíc mají vystlané popruhy, které se tím pádem nezarývají do ramenou.  

Dbejte na dostatek pohybu a na vhodnou stravu 

Rodiče pro své děti mohou udělat hodně. Například mohou je vozit na různé sportovní kroužky či nabádat k dalším zajímavým pohybovým aktivitám. Pohyb je totiž pro děti v raném věku velmi důležitý, jsou přece jen ve vývinu a mohou v případě lenivosti zakrnět, a o to rozhodně nikdo nemá zájem.  

S tím souvisí také zdravější strava. Při dostatku pohybu a zdravějším jídelníčku se předejde vzniku obezity, a to je přesně to, po čem rodiče touží.