Grónsko jako největší ostrov na světě. Co jste o něm dalšího nevěděli?

Grónsko jako největší ostrov na světě. Co jste o něm dalšího nevěděli?
Grónsko jako největší ostrov na světě. Co jste o něm dalšího nevěděli?

Na světě je tolik míst, která jsme ještě nenavštívili, že je dobré se o nich alespoň něco dozvědět. Co třeba takové Grónsko. Grónsko je ostrovem, kam to většinu lidí neláká. Bohužel. Lidé o Grónsku vědí jen to, že se jedná o největší ostrov na světě. Mnozí si myslí, že je to území plné ledu a ničeho jiného, ovšem pravdou je, že je to místo plné mnoha zajímavostí a krás. Pokud se chcete o Grónsku dozvědět více, jste na správné adrese.  

I když velkou část Grónska led opravdu pokrývá, není na tomto ostrově jenom led. I zde žijí lidé, kteří mají své problémy jako ostatní lidé na světě, jen se jejich problémy krapet liší. Také zde žijí v naprosto jiných podmínkách, vždy zde od května do července nezapadá sluníčko. To však je jen jedna z mnoha zajímavostí, které vám o Grónsku přinášíme.  

I v Grónsku mají univerzitu 

Opravdu většina lidí má o Grónsku velice zkreslené představy. Lidé si myslí, že jsou zde lidé negramotní, když žijí v místě, kde je jenom led. Jenže pravdou je, že i na tomto ostrově mají svou vlastní univerzitu. I zdejší vláda je si moc dobře vědoma toho, že mladí lidé potřebují studovat, že se i obyvatelé Grónska potřebují vzdělávat. A tak zde stojí University of Greenland, která byla založená už v roce 1987.  

Nejčastější příčinou smrti je zde sebevražda 

Zatímco u nás dochází k úmrtí z důvodu dopravních nehod nebo kvůli špatnému zdraví, v Grónsku si životy lidé berou dobrovolně. Právě sebevraždy jsou v Grónsku tou nejčastější příčinou smrti. I když tento největší ostrov na světě má jen šedesát tisíc obyvatel, každých sto lidí ze stovky obyvatel spáchá sebevraždu. Většinou se to děje vedle škol nebo na veřejných prostranstvích. Pokud budete v Grónsku, pravděpodobně se setkáte s nadmírou plakátů, které upozorňují na to, že sebevražda není řešení.  

V Grónsku neroste dost trávy 

Dánský fotbalový národní výběr by se tak rád stal součástí evropského šampionátu FIFA, ale bohužel není v Grónsku dostatek trávy, aby mohl do FIFY vstoupit.