Co stojí za výrazným poškozením našich zubů?

Co stojí za výrazným poškozením našich zubů?
Co stojí za výrazným poškozením našich zubů?

Věděli jste, že zubní sklovina patří k těm nejtvrdším tkáním v našem těle? Právě zubní sklovina stojí za tím, že naše zuby nejsou poškozovány při jejich každodenním používání. Je to taková ochrana našich zubů, kterou však svými návyky poškozujeme a tím tedy poškozujeme i zuby jako takové. Abychom zabránili poškozování zubů, měli bychom si uvědomit naše návyky a minimalizovat je. Jaké návyky tedy naše zuby výrazně poškozují? 

Kouření 

Kouření není zrovna zvyk, kterým bychom se mohli chlubit. Bohužel kouření způsobuje nejen problémy s plícemi, ale taktéž škodí našim zubům. Nejen, že zabarvují zuby, ale kromě jiného taktéž poškozují naše dásně, což vede k vypadávání zubů. Tabák jako takový pak způsobuje rakovinu úst, rakovinu rtů i rakovinu jazyka.  

Kousání tužek 

Ne všichni lidé mají tento zlozvyk – najdou se ale mezi námi jedinci, kteří tužky koušou doslova s radostí. Bohužel kousání tužek není návyk, který by si nenaúčtoval svou cenu. Je to velice častý zlozvyk zejména dětí. Kousání tužek však způsobuje poškození zubů, trhliny na dásních a podobně.  

Tabletky proti bolesti v krku 

Když nás sužuje bolest v krku, většinou máme tendenci sáhnout po cucacích tabletkách, které nás mají bolesti v krku zbavit. Málokterý pacient si však uvědomuje, že i cucací tabletky jsou plné cukru, který na zubech způsobuje plak, jenž je plný bakterií a který následně výrazně poškozuje zubní sklovinu.  

Stejným problémem jsou i kapky proti kašli, které v sobě taktéž obsahují nebezpečný cukr. Pokud tabletky proti bolesti v krku nebo kapky proti kašli užíváte, nezapomeňte si po každém užití léku vyčistit svůj chrup, abyste cukr ze zubní skloviny dostali dříve, než stihne zuby výrazně poškodit. 

Jaké další návyky poškozují zuby? 

  • Piercing jazyka 
  • Kousání ledu 
  • Skřípání zubů