Cesta za hrozny aneb vzhůru na Pálavu!

cesta za hrozny
cesta za hrozny

Pokud toužíte po podzimním víkendovém výletu za krásnou přírodou a zaručeným odpočinkem, vydejte se právě nyní na Pálavu. Podzimní Pálava nabízí nádhernou krajinu, kterou můžete poznat pěšky nebo na kole. Co že dělá tuto oblast tak kouzelnou? Prosluněné vinohrady. Tato destinace je totiž známá pro výrobu nejlepšího vína u nás. A počátek podzimu je obdobím vinobraní. Vaše putování po krásách Pálavy tedy můžete příjemně doplnit o návštěvu vinných sklípků, kde poznáte dokonalou chuť dobře slisovaného vína nalévaného opravdovými znalci.

Kdy se na Pálavu vydat?

Pálava je krásná v jakémkoliv ročním období. V létě jste mohli obdivovat nekonečné a nádherné západy slunce, navštívit bezpočet hradů a zámků, na kterých se točilo mnoho českých pohádek a samozřejmě se procházet sluncem zalitými vinohrady. V tomto období můžete také zavítat do vinných sklípků a ochutnat zdejší klenoty.

Počátek podzimu je obdobím vinobraní. K dostání bývá velmi oblíbený burčák, ale také spousta dalších druhů vína. Za zmínku stojí také podzimní panoramata, která zahřejí u srdce snad ještě více než samotné víno.

Na podzim se zde můžete vydat na festival „Pálavské vinobraní“, kde vám k popíjení dobrého vína a burčáku budou hrát interpreti různých hudebních žánrů. Festival trvá tři dny a letos se koná od 8. září do 10. září. V pátek se budete moc těšit třeba na zábavného Ondřeje Rumla, osobitou Janu Kirschner a také na Davida Kollera, který se na festival vydá se slovenskou skupinou.

Jak probíhá návštěva vinného sklípku?

Co máte od návštěvy a prohlídky vinného sklípku vlastně očekávat? Celou návštěvou by vás měl provázet zdejší sklepmistr, protože ten rozumí jak vinohradům, tak vínu, o které se zasloužil. Pokud jsou vinohrady v blízkosti sklípku, často zavítáte nejprve na ně, kde vás zasvětí do péče o rostliny, popíšou práce na vinohradech a ukážou různé odrůdy vína. Poté vás vezmou do sklípku, řeknou něco k výrobě vína samotné a přejdou k degustacím, při kterých vás naučí, jak víno správně ochutnávat a pít. Výklad často doplňuje osobitý humor a cenné rady do života, které dokonale dokreslí atmosféru a podpoří dobrou náladu.