Neštovice v dospělosti nejsou legrace. Doprovází je nebezpečné komplikace

Neštovice v dospělosti
Neštovice v dospělosti

Neštovice nejčastěji postihují malé děti v době, kdy jsou ve školce či ve škole. Ovšem to není pravidlo. Neštovice nemusí v dětství napadnout každého, naopak mohou znepříjemnit život i dospělým, pro něž není léčba neštovic hračka. Říká se, že je mnohem lepší dostat neštovice v dětství, kdy se tělo s nimi dokáže rychle poprat, než je chytit v dospělosti, kdy je mohou doprovázet mnohé vážné zdravotní komplikace. Navíc neštovice jsou v dospělosti hůře rozeznatelné.

Plané neštovice vám nemusíme představovat. Jedná se o virové infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Inkubační doba bývá v průměru deset dní až jeden dlouhý měsíc. A jak jsme zmínili, v dospělosti se jedná už o vážnou nemoc, během které se mohou objevit mnohé zdravotní komplikace.

Jak se neštovice poznají?

Nejdříve si však prozraďme, jak neštovice poznáme. U dospělých se nejdříve vyskytne vysoká teplota, až poté vyskočí známá vyrážka v podobě puchýřků. V dospělosti však vyrážka začíná na hlavě, tudíž nemoc v prvních stádiích ani nezaregistrujeme. Kromě zmíněných symptomů může nemoc provázet i bolest břicha, žaludeční potíže, bolesti kloubů a také svědění.

Jaké jsou komplikace při nemoci?

Prodělávání neštovic v době dospělosti je velmi nebezpečné, jelikož samotná nemoc může být doprovázena jinými zdravotními komplikacemi. Nejčastěji se vyskytuje společně s neštovicemi zánět středního ucha, dále také zápal plic nebo zánět jater. Vyloučený však není ani zánět kloubů nebo zánět mozkových blan.

Neštovice však způsobují potíže především těhotným ženám nebo ženám, jež jsou krátce po porodu. Matka totiž může své dítě nakazit, dítě má navíc velice slabou imunitu, tudíž je pravděpodobné, že k nákaze skutečně dojde.

Pokud se přijde na to, že dítě chytilo od své matky neštovice, je třeba ho svěřit do rukou lékařů, aby se zabránilo poškození orgánů dítěte.