Jak se stravovat po zánětu slinivky? Dejte si pozor na to, co jíte

Jak se stravovat
Jak se stravovat

Někdo má ve svém životě štěstí a postihne ho maximálně rýma. Jiní však takové štěstí nemají a musí se potýkat s nepříjemnými onemocněními, jako je například zánět slinivky břišní, což je poměrně záludné onemocnění, které dělá problémy celý dlouhý život. Po zánětu slinivky je třeba držet přísnou dietu, a to často až jeden dlouhý rok. Omezovat se však musíme po celý život, příliš tučná jídla ani nadmíra alkoholu totiž nedělá člověku dobře.

Pokud jste v nedávné době zánět slinivky prodělali, určitě vás zajímá, co je pro vás tabu a co je naopak povoleno. Většina lékařů poskytuje svým pacientům seznam toho, co jíst a co ne, jiní pacienti si však vše potřebné musí dohledat sami.

Co je povoleno

Stravování po zánětu slinivky břišní se rozděluje do několika fází. Zatímco o první dvě fáze se postarají už v nemocnici, další máte na starosti vy. Vesměs se však jedná o postupně odhalované povolené potraviny a také zakázané potraviny.

Mezi povolené potraviny řadíme takové pokrmy, které nejsou dráždivé ani aromatické. Vhodné jsou tedy banány, případně ovocné šťávy, dále také těstoviny nebo případně netučný tvaroh a netučné mléčné výrobky. Co se týče kořenění jídel, povolena je jen trocha soli, případně se koření bylinkami nejlépe.

Co se týče masa, to by nemělo být tučné. Ryby jsou povoleny, ale opět netučné, aby nezatěžovaly žaludek.

Co je zakázáno

Po celou dobu diety je striktně zakázáno pití alkoholu. Citrusy žaludek jen dráždí, omezte konzumaci ovoce na jablka a banány. Stejně tak jsou tabu druhy zeleniny a ovoce, které v sobě obsahují zrníčka. Nesmí se ani čerstvé pečivo, celozrnné druhy jsou zakázány. Tučné maso i tučné ryby jsou také tabu, stejně jako koření. Povoleny jsou jen bylinky a výše zmíněná sůl.

Zelenina by raději měla být tepelně upravená, než konzumována zasyrova.