Historické osobnosti spojené s cigaretou

Historické osobnosti
Historické osobnosti

Tabák byl součástí našich dějin od nepaměti. Stačí se podívat na minulé století a ty nejslavnější fotografie. Samotná Marilyn Monroe má více fotografií s tabákovými produkty než bez nich. A co stálo za takovým boomem zapalování mezi ženami?

Módní doplněk bojující za svobodu

Spojitosti můžeme hledat už u Sigmunda Freuda. Právě jeho znalosti využil synovec Edward L. Bernays v reklamě. Ten získal v roce 1929 zakázku od tabákové společnosti, aby změnil veřejné mínění o využívání jejich výrobků mezi ženami na veřejnosti. Cigarety totiž zažívaly velkou slávu. Vojáci je dostávali na frontě zdarma a zvykli si na ně. Na frontách ale nebyly ženy, proto se pro ně staly společenským tabu. Žena, která takovému zvyku podlehla, byla vnímána za pokleslou a v některých amerických státech mohla jít i do vězení.

Právě ženy znamenaly pro tyto firmy velký potenciál růstu počtu spotřebitelů. Nebylo jim ale jasné, jak je takovému zvyku naučit a nestydět se za to. Bernays se proto rozhodl vytvořit nový módní trend. Najal modelky, které se měly v New Yorku procházet a provokativně využívat tabákové výrobky a přitom je nechal vyfotit. Další den o tom vědělo díky novinám celé město a začalo se zároveň mluvit o tom, že tak ženy bojují za svou nezávislost a svobodu. Tak vznikla jedna z největších kampaní minulého století za svobodu a emancipaci žen.

Začalo to na Kubě

Další velkou osobností byl jeden z nejdůležitějších státníků minulého století Winston Churchill. Jeho celý život byl spojen s doutníky. Uvádí se, že jich za život užil okolo 250 tisíc. Svému koníčku podlehl již jako mladý na Kubě. Mezi jeho známý výrok patří: „Jsem ochoten vzdát se moci, ale nikdy ne doutníků a koňaku.“

Současné celebrity začínají volit elektronické alternativy, které jsou méně škodlivé. V případě Pulze je to v porovnání s klasikou dokonce až o 80 %. Oblibu získaly vlastně mezi všemi spotřebiteli, protože mají řadu výhod. Nejenže jsou méně škodlivé, ale zároveň se také jejich uživatel vyhne:

  • žloutnutí zubů a nehtů,
  • zápachu oblečení,
  • nebo zadýmeným místnostem.

Pulze nabízí také celou řadu náplní s nejrůznějšími příchutěmi. Ty jsou u klasiky už několik let zakázané, proto mnoho lidí přechází právě na tuto elektronickou verzi, aby si svůj rituál mohli zpříjemnit chutí osvěžujícího mentolu nebo lesních plodů.

 

Autor:  Elena Gotfried