5 tipů, jak zvládnout začínající semestr

začínající semestr
začínající semestr

Nastupujete do prvního ročníku na vysoké škole? Potom by se vám mohlo hodit několik praktických informací, které vám mohou ulehčit přechod ze střední na vysokou. Co byste měli vědět když začíná první semestr?

 

Možná je to překvapivé, ale dobré je nepodcenit přípravu už o prázdninách před prvním semestrem. Týká se to jak zopakování středoškolského učiva, které vám při učení se nové látce přijde vhod, ale také seznámení s prostředím školy. Pokud jste to podcenili, nemusíte zoufat, hodit se vám budou následující tipy.

 

1.  Jak na učitele?

Samostatnou kapitolou jsou vyučující. Potíže vám může dělat i taková maličkost, jako je správné oslovování. Zatímco na střední škole se často pro všechny vyučující používá titul profesor, na vysokých školách se jim mohou chlubit jen ti nejzasloužilejší. Nezapomeňte proto ani na použití odpovídajících titulů při zdravení a oslovování.

 

 

2.  Vypracování podkladů k vašim pracem

Především během prvního semestru se může snadno stát, že se práce nakupí a vy nebudete nic stíhat. Naštěstí nemusíte studium vzdávat, ale můžete využít možnosti vypracování seminárních prací, případně později i vypracování bakalářské práce na zakázku.

 

3.  Účast na přednáškách

I když některé přednášky nebudou povinné, neznamená to, že je můžete úplně vypustit. Pokud to půjde, snažte se jich navštěvovat co nejvíce. Velmi často se na nich látka probírá pomocí příkladů, což vám pomůže si teorii lépe pamatovat, navíc se můžete přímo zapojit.

4.  Spojte síly s ostatními

Protože víc hlav víc ví, je užitečné spojit síly s ostatními spolužáky. Efektivní je vytvořit na některé ze sociálních sítí skupinu prváků, kde můžete společně sdílet různé dokumenty, skripta, nahrávky a dojmy z přednášek. Případně se můžete zapojit do některých již existujících skupin a sociální sítě tak využít i jinak, než k pouhé zábavě.

5.  Studujte průběžně

Rozsah učiva nutný ke zkouškám na VŠ je velmi obsáhlý a lze jej bez problému přirovnat k maturitě. První ročních bývá nejvíce vyřazovací, a proto je nutné učit se průběžně. Nenechávejte vše na poslední chvíli, věřte, vyplatí se vám to. Stačí si jednou za dvě, tři přednášky látku zopakovat a průběžně číst povinnou literaturu, stačí pár stránek denně, což ani není tak časově náročné. Pokud do školy dojíždíte, můžete například čas strávený ve vlaku využít k pročtení poznámek z přednášky.